Tak to nám to teda vyšlo!!
Pokud dočtete report z výpravy až do konce, zjistíte, co nám vyšlo…
Ještě pár minut před plánovaným odjezdem vlaku nesvítilo na informační tabuli číslo nástupiště a koleje. Z hloučku chlapců se ozývá: „ČD – čekám dlouho – času dost – čekej dál!“ To se již ale tekuté krystaly v příslušném sloupci vytvarovaly do tvaru dvojky a my valíme na druhé nástupiště. Družinám rozdávám dvě varianty matematicko-logického testu, vypůjčeného z jednoho staršího ročníku soutěže Matematický klokan, a to ve dvou variantách – pro trojčata jednodušší, pro trojkaře náročnější. Ve vlaku obsazujeme prostor pro přepravu jízdních kol a Vydry posléze odchází přes spojovací můstek do vedlejšího vagónu.
V České Třebové se bleskově přesunujeme podchodem na vedlejší nástupiště a páskujeme se do navazujícího vlaku, který měl být již devět minut na trase. Trvá však ještě několik dalších minut, než se souprava dává do pohybu. ČD – čekám dlouho… Nicméně za „nějakou chvíli“ již vystupujeme v cílové destinaci. Vedle cyklověže dávám nástup, pár slov o výpravě, pohled na Pastýřku a vyrážíme k náměstí. Takové fajnové lavičky mezi stromy! Svačíme a přitom vyhodnocujeme „cestovní“ soutěž. Rysi získali dohromady 109 bodů, Lišákům se podařilo nasbírat 140 bodů a stačilo jim to na vítězství, Vydrám 136 bodů zajistilo druhé místo. Matyho s Kayakem posílám do informačního centra zakoupit turistické známky. Mají jich tam mnoho, ale nás zajímá jen pět z nich. Svaťa neodolal nákupnímu nutkání a koupil si lízátko. Nebýt však Čedara, asi by si ani nelízl. Nebyl totiž schopen rozbalit plastový obal!
Skrze nádvoří renesančního zámku, s nádhernými arkádami na průčelní straně i obou bočních křídlech, a zadní bránu míříme směrem k hřbitovu. Foto na kamenném mostě, přes řeku – no hádejte jakou? Přece Třebůvku! Po chvíli již stoupáme po Schodech mrtvých na hřbitov. Kluky vedu podél kostela Povýšení sv. Kříže k lapidáriu, kde jsou vystaveny kamenné náhrobní desky. Zde využívám chvilky a ptám se hochů, zda-li si vzpomenou alespoň na dvě zastávky, kterými jsme projížděli druhým vlakovým spojem. Pouze Pedrovi, Krokymu a Matymu jsem mohl odpověď uznat a získávají tak známku. K další pamětihodnosti se dostaneme podél ohradní zdi hřbitova a posléze kolem čtyř barokních kapliček, čtyřzastávkové křížové cesty. Onou pamětihodností je Kalvárie na Křížovém vrchu. Zde se chvilku kocháme, každý něčím jiným – pohledem do kraje, sochařskou výzdobou kalvárie, „lepeňákem“ či oplatkou… Další dvě známky může každý získat za nejbližší odhad počtu schodů, které jsme museli vystoupat a také za správnou odpověď na otázku „Pero jakého ptáka jsme míjeli na chodníku?“. Při odhadu počtu schodů měli nejbližší tipy Kryštof a Maty (oba se zmýlili jen o dva stupně), známku získali i Gorka, Svaťa a Kroky. Pavího ocasního pera si všimli Kayak, Kroky, Svaťa, Gorka, Čedar, Maty, E.T. a Paolo.Do sedel! Vyrážíme k Pastýřce! Uličkami mezi rodinnými domky i zkratkou z travnatého svahu sestupujeme k rozsáhlému areálu Vyšší odborné školy Ministerstva obrany. U vstupu nás zaujaly reliéfní palcáty nad hlavním vstupem do budovy a zejména bitevník L39 – Albatros. Bezprostředně za areálem školy se napojujeme na cyklostezku „Peklo“. Po ní lehce stoupáme až ke studánce V Pekle. Po levé i pravé straně jsou patrné stezky singletracků pro horská kola, občas zahlédneme i bajkery. U studánky (neboť odpočívka kousek dál je obsazená) si dáváme pauzu. Tuto pauzu, kromě lehkého občerstvení, vyplňuje soutěž o to, která družina si zapamatuje více z textu „Prosba lesa“. Měl jsem trošku obavu, že všechny tři družiny přednesou prosbu celou, ale tyto obavy se ukázaly jako liché. Lišáci s 53 správnými slovy totálně převálcovali Obě zbývající družiny (Vydry 24 slov, Rysi jen 14!). Začíná se na obloze tvořit „azuro“! Paráda!
K rozhledně Pastýřka, která se vypíná na kopci s názvem Nad Boršovem, nám cesta netrvá nijak dlouho. Kupodivu na vrcholu nikdo není. Využíváme zdejšího přístřešku k luštění hebrejského písma v rámci Radistické olympiády. Se zprávou „Třeba mají na špičce smrku rozhlednu.“ si v časovém limitu poradili všichni, a to v tomto pořadí: 1. Gorka, 2. Kroky, 3. Pedro, 4. Maty, 5. Čedar, 6. Sevak, 7. Paolo, 8. E.T., 9. Buben, 10. Vincek, 11. Kayak, 12. Kryštof a 13. Svaťa.
V další soutěži již hraje hlavní roli rozhledna. Jedná se o štafetový výběh nahoru, zamávání u zábradlí a seběhnutí dolů. Současně tři nejrychlejší trojkaři a tři nejrychlejší trojčata získají známku. Začínají Lišáci, kteří se všemi čtyřmi časy dostávají pod hranici dvou minut – Kayak 1:13, Sevak 1:57, Kroky 1:26 a Gorka 1:20. V průměru tedy 1:29,25. Následují Vydry. Buben se zasekl těsně nad polovinou. Poté musí sestoupit. Zřejmě rozhozen z výkonu ještě dole nabral hlavou jeden ze schodů! U nich průměrný čas zachraňují Pedro a Maty – Kryštof 2:16, E.T. 2:49, Pedro 1:03, Maty 1:07. Průměrný čas 1:49,5. K rozhledně se sjeli cyklisté a došli turisté. Rysy tedy zatím odvolávám a svůj závod poběží až za chvíli. Je krásně, doslova tričková teplota. Tedy, pokud zrovna nefouká!Další soutěží je signalizace. Probíhá tak, že se v družině vysílající postupně střídají a vysílají každý vždy jedno slovo zprávy „Pastýřka je dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm s 220 schody a železobetonovými základy. Výška rozhledny je 27 metrů, vyhlídková plošina je v 22 metrech. Nebýt Kayaka, jenž s morseovkou dlouhodobě bojuje, patrně by vyhráli Lišáci. Ale nakonec jsem se rozhodl je suspendovat na třetí místo. Vítězství tak spadlo do klína Vydrám, vysílajícím Kryštofovými signálkami, a druhé místo patří Rysům. Své batohy si poté ukládáme ze zadní strany přístřešku, neboť tento využívá rodinka, která si sem přišla opéct uzeninu.
Uvolnila se rozhledna a tak ke svému závodu mohou nastoupit Rysi. Svými časy se probojovali na druhé místo. K mému překvapení i oni všichni stlačili své časy pod dvě minuty – Paolo 1:44, Vincek 1:53, Svaťa 1:20 a Čedar 1:45. V průměru na jednoho výkon vychází na 1:40,25. Kayak nabral hlavou ocelový prut zavětrování a jelikož mu nezhaslo, muselo se mu jistě rozsvítit!
V průběhu závodního snažení Rysů jsem v okolí schoval pro každou družinu devět kartiček, které museli jednotliví hoši štafetově najít, sestavit z nich obrazec a následně spočítat, kolik se na něm nachází trojúhelníků. Tuto soutěž jsem chtěl původně odehrát v jiném prostoru, ovšem tento byl potřísněn odskočivším si Paolem. Správný počat trojúhelníků jako první odevzdali Lišáci, těsně následovaní Vydrami. Rysům jsem musel při počítání napovědět.Čas se nachýlil a musíme vyrazit. Opět po cyklostezce sestupujeme směrem k Moravské Třebové. Cestou jsem úplně zapomněl, že jsem měl v plánu se zastavit u Jahnova kamene. Vracet se již nebudeme. Alespoň příště, bude-li nějaké příště, máme jeden cíl v záloze. Pohodovou chůzí se přesunujeme až na nádraží. Zde je vtipně výpravní budova od půl třetí uzavřena. Nastupujeme do soupravy a po chvíli slyšíme hlášení „Tento spoj není obsluhován. Vámi předem zakoupené jízdenky si označte ve strojku.“ Ha! Žádnou dopředu zakoupenou jízdenku nemáme. Zkouším automat ve vlaku, ovšem v něm lze zaplatit pouze prostřednictvím In-karty ČD. Nakonec se ukázalo, že spoj je obsloužen a paní průvodčí nám může vystavit jízdenku.
V České Třebové, opět podchodem, přecházíme na správné nástupiště. Během několika minut se spustil takový lijavec a vichr, že na nástupiště prší současně z obou stran! Kdyby se tento rozmar přírody přihnal o něco dřív, byli bychom dozajista zcela „durch“! Tak to nám to teda vyšlo!!
Chvílemi jsem měl pocit, že se ten orchestrión...
@ntekHoši, tak z ...
KassaPěkné...
KassaČínaný záznam koncertu „Jelen, Pavlica&...
MOnaTrasu výpravy jsem si podle zápisu "prošel" na...
Kassa