V roce 935 připadalo 28. září na pondělí. V ten den, brzy ráno, nechal Boleslav zavraždit, před vraty uzamčeného kostela, svého staršího bratra Václava. V roce 2016 připadá 28. září na středu. A ta je volným dnem, neboť slavíme Státní svátek. Tak jsme, jak už bylo dříve v oddíle – a na poslední výpravě, sděleno, vyrazili na bicyklech do okolí města. Cíl byl daný jasně: prozkoumáme objekty lehkého opevnění v Chotěbuzu, zda hoši z Klubu vojenské historie ve dnech výročí „Mnichovského diktátu“, jemuž Den české státnosti předchází, nepřipravují nějakou připomínku.
A mohu s jasnou myslí prohlásit, neb žádné známky nějaké činnosti nebyly objeveny, nepřipravují!
Jo, a taky jsme se „srazili“ až v 10.00 hodin, protože někteří Trojkaři mají problém se vstáváním v brzkých ranních hodinách. Pak jsme frčeli po cyklostezce do Louk, kolečko kolem kostela a dál k Rybímu domu. A až na druhé křižovatce, u božích muk, jsme odbočili do strání.
Dole řopík, na hřebeni řopík a na poli jiný řopík. Tam jsme odhodili bicykly a otevřeli batohy. Tělo si žádá další energii. A pak kdosi objevil válce loňské trávy. Hurá! Prvně zrobíme fotéčku. A pak si šel Mona lehnout a kluci začali vybíjet sílu – získanou skrovnou svačinkou na stropnici řopíku. Tak jsme odehráli závod na družiny a potom, na žadonění – především Matesa, byl spuštěn závod jednotlivců. Nejrychlejším se ukázal Panda Jack. Pravda, Vendymu to tak rychle nešlo, ale v druhém kole si výsledný čas výrazně polepšil. Mates zklamal. V druhém kole si chtěl mermomocí zlepšit velmi slušný čas z kola prvního, ale – kýho šlaka, či co?, sesmekl se z jednoho balíku a vítězný čas byl v trapu. Pokud někdo nepochopil v čem se závodilo, neboť jsem to nijak neozřejmil, tak to bylo v běhu po bariéře válců trávy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A pak jsme pokračovali. Podle Monovi vytisknuté černobílé mapy. Uličkami a polními cestami Chotěbuze, mezi vilkami a domečky, až ke škole. Ale tu už na nás kývala hláska zámečku, kde se kdysi nacházelo pracoviště SPŠ zemědělské z Těšína. Vzhůru k ní. Zde jsme, po vyplazení na nejvyšší bod našeho putování, si do kapes nabrali kaštany. Každý člověk by měl neustále s sebou nosit alespoň jeden kaštan. Ten nádherně lesklý, červenohnědý, se skvrnou barvy bílé kávy o velikostí mexického dolaru. To musíš!
A nohou se v sedle odrazit – a už jsme se spouštěli po cyklostezce číslo 6100 až do bodu, kde nás zelená značka utrhla do Louckého lesa. Parádní lesní partie – nádherný sjezd, hlinitá cesta s obrovskými kalužemi (jejíchž hloubku vyzkoušel Vítek), nás dovedla na louky. Tady se tomu říká „V Kanadě“. Tak jsme odhodili bicykly a pod korunami dubového háje (Quercus rubra), byl vyhlášen oběd.
Dle mapy zbývá domů už jenom kousek. Spustíme se po Pasecké cestě a vyjedeme na křižovatce před železničním mostem v Albrechticích. A tak se i stalo. Jako malý kluk, když jsme s družinou Vyder jezdili na kolech na Těrlickou přehradu, jsem chtěl zjistit kam vede ta vrchní cesta, kudy jsme nikdy nejeli. A podařilo se mi to až nyní. Po čtyřiceti letech! Blažený pocit.
A to je konec, protože cestu přes Stonavu zná už každá malá holka. I to místo, kde Vénu pokousal ten velký bílý pes. A přes koleje, a na most do Darkova, je to už jen, co by Bučivoj granátem dohodil. Tady jsme se rozloučili (Mates a Júňo byli rozhořčeni, protože nedošlo ke koupání, i když je Júňa nachlazen, ale to prý nevadí!) a my mažeme – s Vendym a Matesem do Petrovic. Nejsou ani dvě hodiny po poledni. U „kaflandu“ si Trojkaři kupují zmrzlinu. Parádní, čtyřicetikilometrové cyklobraní je za námi.
MOna, foto Mona
To tak vždycky bývá. (Překvapilo by mě, kdyby...
MOnaNěkteré návrhy byly dosti zvláštní!
Kassa105 let od schválení naší vlajky. Podívejte se jak...
MOna...
@ntek