Články

Říjen 23rd, 2020

Radistická olympiáda "CVOCI" - 2. kolo * O3

Pořadí 2. kola: 1. Sky, 2. Gorka, 3. Pedro, 4. Čedar, 5. Hepík, 6. Kayak, 7. Mlčoch, 8. Kroky, 9. Maty, 10. Tomík, 11. Marek, 12. Kovy, 13. Váša, 14. Simon

Žebříček a boudy

Jespák skicykl vymyslel, zkonstruoval a přijel na něm do loděnice jen proto, aby získal body do žebříčku. To je celoroční soutěž Klubu recesistů: kdo vymyslí nějakou originální legraci, komu se podaří mimořádně zdařilý kousek nebo vyrobí nesmyslný přístroj, může o tom na nejbližší schůzce této ctihodné společnosti referovat. Všichni přítomní s hlasovacím právem (mají je pouze řádní členové klubu, nikoli pozvaní hosté) ohodnotí nápad, čin, akci, předmět jistým počtem bodů, od 0 do 10. Jestliže je přítomno například jedenadvacet členů, sečteme body, kterými jednotlivci skutek nebo věc ohodnotí, součet dělíme počtem hlasujících a pak provedeme případné přesuny na žebříčku. Kdo má bodů nejvíc, je pochopitelně nejvýš, kdo jich má nejméně, je na nejdolejším místě. Prostě obvyklý sportovní žebříček. S neobvyklým obsahem.

Říjen 16th

Radistická olympiáda "CVOCI" - 1. kolo * O3

Pořadí 1. kola: 1. Sky, 2. Gorka, 3. Simon, 4. Čedar, 5. Hepík, 6. Pedro, 7. Kroky, 8. Maty, 9. Kayak, 10. Tomík, 11. Váša, 12. Mlčoch

Vánice

Začalo to v pátek odpoledne. Vycházíme právě ze školy s báječnou vyhlídkou na dva a půl dne volna, a tu se začnou snášet z nebe první sněhové vločky. Říkám si, to je jako obyčejně malá přeháňka, letošní zima zatím za moc nestojí, do Vánoc sněžilo snad jen jednou, ale sníh tehdy do večera zase roztál, a po Novém roce to nebylo o nic lepší, ptali jsme se Admirála, vedoucího našeho oddílu vodních skautů, jestli nespustíme na vodu Hrocha, Žraloka, Mrože a Delfína, družinové pramice, když je teploměr pořád nad nulou. Teprve před třemi dny začalo konečně mrznout a na mrtvém rameni Labe za klubovnou se utvořil tenký led.

CVOCI

Miloš Zapletal
CVOCI
Radistická olympiáda Olomoucké TROJKY 2020-21

Předmluva
Nevím, jestli mi uvěříš, že všechno, o čem tu vyprávím, se skutečně stalo. Kdybych byl na tvém místě a tuhle knížku jen četl, asi bych taky trochu pochyboval a říkal si: Není to spíš příběh opsaný z některého aljašského románu Jacka Londona?
Ale já jsem to opravdu prožil a spolu se mnou dalších šest Vikingů, roverů z našeho skautského oddílu, vodní Sedmičky. A bylo to dobrodružství jako hrom! Spíš bych měl říct, že to byl celý řetěz malých i velkých dobrodružství.

Září 15th

Malá Fatra - Jánošikove diery - Malý a Velký Rozsutec, 15. září 2020 * K3

Děkuji všem, kteří šli se mnou. Jedna z nejpěknějších a pro mne fyzicky nejsnažších výprav na Velký a Malý Rozsutec.

Nechávám prostor pro jiné písaře (Sobík, Sysel), zda budou ochotni provést nějaký hezký zápis. Já už zde byl opravdu nespočítaně. Navíc jsem teď víc než po přírodě, koukal po holkách. A že bylo na co koukat. Věkem je ten záběr hezkých holek stále větší, ale tohle mladší zatím nepochopí.

Můj zápis je pouze ve fotografiích.
 

Září 13th

Výprava na Velký Polom, 12. září 2020 * K3

Z osmnácti členů oddílu se nás sešla polovina. Ano mnozí se omluvili, ale i tak se mi ten počet moc nelíbí. Takový krásný, slunečný den. Třeba nás příště pojede více, až bude pršet.

Zpět k výpravě. Na nádraží už musíme mít všichni roušky. Také ve vlaku. Průvodčí několikrát napomínal cestující, že ji nemají správně nasazenou, případně že ji nemají vůbec. Od nás naštěstí nikoho.

Září 5th

Průjezd zemědělské techniky, Petrovice u Karviné - 5. září 2020

Už téměř týden mi ta cedule oznamovala, že po cestě kudy chodím se Sirem na procházky do polí, a dál přes les – až k železničnímu přejezdu, (kde já čekám na nákladní vlak a Sir v jetelišti hrabe jámy), pojede kavalkáda zemědělské techniky. Proto zde nebude v tento čas radno parkovat, neboť taková několika metrová kosa kombajnu může ulomit zrcátko, no nedej bože, poškrábat lak karoserie. Žena mě sice lákala do Hranic, že budu moci vyvézt praneteř pod železniční viadukty – odmítl jsem. Počkáme si se psem na traktor „Honza Jelen“, který šoféruje chlapík, co na nás vždy mává.

No, že to bude taková sláva, tak to jsme nečekali. Po půl čtvrté odpolední se všude rojí množství natěšených lidí. Na přechodu hlavní cesty před „pizzerií SALVE“, kde je narváno, už stojí hlídka v reflexních vestách. Snažím se vyzvědět, kdy to vypukne. Že už jedou! Vracíme se tedy se Sirem k poli. Křižovatky jsou zaplněny domorodci, kufěrkořami, a dětičkami. Zdravím se se sousedy.

Srpen 27th

Kalendárium

Medvedia skála - Sv. Hubert

Oddílová činnost v nastávající sezóně.
Televize a naše vláda nás neustále mate a vydává rozporuplné příkazy a nařízení. No, ale k věci. Mluvil jsem zatím jen s ředitelkou školy U Lesa (a také s novým školníkem). Přístup této školy je vcelku vstřícný, dlouhodobé „partnery“ mimoškolní činnosti nechtějí moc omezovat.
Florbal začíná hned v úterý 1.9.2020. Nesmíme jen používat šatnu, protože už ji po nás nemá kdo vydesinfikovat. Možná budeme muset také počkat, než ze školy odejdou tenistky a pak tam teprve vstoupit. Uvidíme…

Nový školník bydlí v Karviné Hranicích a už se moc dobře na soboty netvářil. Ředitelka nabídla spíše ekonomku školy, která bývá v soboty často v kanceláři. Tak jsem zvědav, jak to půjde a zda bude k dispozici i nářadí.

Srpen 10th

Epický tábor, 24. července - 9. srpna 2020 * OK3

Tábor odvážných
Dnes je slovo epický používáno (a nadužíváno) mládeží ve významu skvělý, úžasný, velký, neuvěřitelný bez jakékoli smysluplné vazby na skutečný význam tohoto slova.
Kdybych měl tábor hodnotit jedním slovem, použil bych právě tento výraz. Přišel s ním Donut, já si jej dnes jen vypůjčil.
Když jsem mluvil s Meďákem a Šamotem, řekl jsem jim, že to byl skvělý tábor. Prý to říkám vždycky. To ale určitě není pravda. Byly tábory, kdy jsem byl spokojen, tábory, které u mě upadly v zapomnění, ale také tábory, kdy jsem byl rád, že to máme za sebou.
Nemám přesně spočítány všechny své tábory, ale jsem někde kolem čtyřicítky. Vynechám-li své první, „dětské“, považuji tento tábor za nejlepší ze všech.
Je spousta kritérií, podle kterých bych mohl hodnotit, ale vždy to skončí u stejného zdůvodnění.

Červenec 23rd

Růža na Eigeru (3 970 m n. m.), Švýcarské Alpy - 18. 7. 2020 * MR

Ahoj Mono!
Zdravim te. Byl jsem nedavno na Eigeru s Kamaradem. Bylo to dost dobrodruzne. Tak me napadlo poslat mensi zapis z toho, co sem zazil a co mi to pripomina. Precti si to a rozhodni, jestli to chces dat na Oddilove stranky. Nechci se chlubit, prinejlepsim jen nekoho inspirovat.             Zdravi Ruza!
P.S. gramatika stoji za nic. Ale me to neva. A taky tam nejsou hacky a carky. Nemam ceskou klavesnici.

Tak takový mail jsem nedávno dostal. Od Růži (podrádce Vyder), který už několik (hodně) let žije ve Švýcarsku. Poslal mi zápis z výstupu. A protože se mi líbil, a Růža souhlasil s jeho zveřejněním, (ačkoliv jsem ho varoval, že před táborem mám takové křečové stavy hnutí mysli, že nevím, nevím, zda to stihnu vyvěsit!), nedalo mi to. A když mi Růža na moji žádost poslal i několik fotografií, nezbývá mi nic jiného, než se s vámi podělit.

Květen 27th

Tábor 2020 – základní informace – čtení pro členy i pro rodiče.

Čtvrtek 23.7.2020 (17:00-18:00) nakládání dodávky u nás v Petrovicích - oddílové věci, kufr, kletr. Nezapomeňte potřebnou dokumentaci pro předání. Bezinfekčnost, Lékařskou prohlídku, Přihlášku na tábor a pokud nemáte zaplaceno, tak i peníze.

Pátek 24.7.2020 (8:00) - odjezd od klubovny. I když nikam nespěcháme, v pátek ráno končí tábor před námi, návštěva obchodů cestou je nežádoucí. Malé osoby, musí mít vlastní podsedák do auta.
Znovu opakuji pro všechny - návštěvy na táboře jsou zakázány. Platí to pro rodiče i pro starší členy. Poslední dny jsme docela ve stresu. Dva tábory už byly pro covid nákazu zrušeny. My řešíme, co budeme dělat, když se u nás objeví nějaká horečka, jak správně postupovat. Volat na sebe hned hygienu, odvést dítě domů, zavolat televizi NOVA...?