Články

Duben 3rd, 2020

Radistická olympiáda OL3 - 16. kolo

Pořadí 16. kola - 1. Kroky, 2. Pedro, 3. Simon, 4. Čedar, 5. Hepík, 6. Gorka, 7. Maty, 8. Tomík, 9. Sigi, 10. Kovy

Legenda:
16. kapitola - TRÉNING

Březen 29th

Virová hrozba - hra

  

32. Obří důl - Gírová, 29. února 2020 * K3

A já si budu stěžovat! Nevím sice kde, a nevím vůbec komu, ale určitě vím na co! Jak je možné, že na horách 29. února je sníh? (Berte na zřetel tu číslici 29! Ale to je věc v našem příběhu zcela nepodstatná a tímto směrem se, prosím, neubírejte. Je přestupný rok!). Když jsem před třemi týdny na oddílovce tak trochu opatrně ohlásil, že do února by se vlezla ještě jedna zimní výprava, (protože je únor letos delší!), netušil jsem, jaká alotria nám předvede počasí.
V polovině února padají teplotní rekordy (ty plusové), na horách není sníh bombardují nás rozličná zpravodajství. Než jsem napsal poslední doplňky, děsím se toho, že bych si měl na konci února nabalit do loapu kraťasy. Vše tomu totiž nasvědčuje. Ale ve čtvrtek ráno jsem se probudil do zimní krajiny. Za oknem je sníh, střechy jsou bílé. Všechno je bílé. A když jsme v sobotu s polovinou oddílu uháněli „městským slonem“ do Beskyd – do Jablunkovské průsmyku, zarazilo mne, že už v Třinci je bílá tráva. „Hele, sníh. Tak to bude asi i nahoře!“ Ale abych nepředbíhal. A pěkně popořadě.

25. Radíkov - Kartouzka - Sv. Kopeček, 29. února 2020 * O3

Když jsem v Kalendáriu oznamoval, že sraz na výpravu bude v 9:45, několik lidiček se mne ptalo, jestli jsem se nespletl. Nespletl, dnes jsme si mohli přispat!! Ráno, kupodivu, prosvítá zšedlou oblohou i sluníčko. Mám však neblahý pocit, že nebude mít dostatečnou sílu a souboj s mraky prohraje. Co naplat, ještě je únor. Ale zato speciální, přestupný. Nevím, zdali oddíl někdy v historii uskutečnil výpravu v přestupný den! A když jsem již nakousnul téma přestupného roku, přidám trochu historie, protože i mne tyto informace překvapily…

Únor 28th

30. Zimní Magic Camp na Tvrzi, 19 - 23. února 2020 * K3

Prolog

Magic the Gathering

Vzpomínka 1 – poprvé jsem se s touto sběratelskou karetní hrou setkal na Invexu v Brně 6.10.1999. Invex byl počítačový veletrh nejen pro profesionály, mohl tam každý. Nás samozřejmě nejvíc zajímaly novinky z her. Byl jsem tam tenkrát s Meďákem a Chroustem. Pozdě odpoledne jsme s Meďákem chtěli jet už domů, ale Chroust nás ještě přemluvil, ať zajdeme ke stánku s touto karetní hrou. Dávají tam něco zadarmo…, pro mě přesvědčivý argument. A tak si domů vezeme první startovací buster s návodem pro hru.
Vzpomínka 2 - je chalupa v Rudíkově (64. podzimní rodeo, 29.-31.10.1999), kde s Chroustem zkoušíme, asi poprvé, hrát Magic. Moc nám to nejde, nechápeme pravidla. Výraz tapni kartu je do té doby v češtině neznámý pojem. Také výraz shuffle překladače překládají jako šoupání nohama. To, že je to i míchání karet, jsem si domyslet.
Vzpomínka 3 – jezdíme s Meďákem do Ostravy. Tenkrát ještě neznámá ulice Stodolní, bydlela zde spousta cikánů. Téměř na konci byla prodejna fantasy literatury a her. Tady nakupujeme první herní balíky Portal a Second Age (balíčky tvořené pro dva hráče).

Únor 15th

29. DOD šplh - IV. tělocvična Zimní 13*, 15. února 2020 * K3

Takové uslimpané počasí, těžce zataženo, nevíš co může spadnout – déšť, mlha, či nedej Bože – sníh! (Nebo já z kola!!) Teploměr tachografu mého bicyklu, když mířím k tělocvičně ZŠ U lesa, mi ukazuje 5,5°C. Už je zde několik figur. Antek zrovna dorazil a hoši odnášejí sabatory (objemné brašny) se sportovní výzbrojí a výstrojí. Přichází další Trojkaři. Je devět hodin. Antek prozvání školníka. Ten zhasíná hovor a, protože už jde – už ho vidíme, rozhazuje ruce. Gesto zcela vypovídající: „Jsem tady! Proč prozváníš?“
Vpadáváme do spojovací chodby, a rovnou do šatny „HOŠI“. Doráží Júňo. Tělocvičny se nezúčastní, maminka zakázala, své zlomené zápěstí by Júňo nešetřil a s vervou sobě vlastní, by se zcela jistě zapojil do turnajů! (A my bychom ho neuhlídali!! Nedokázali tomu zabránit. To musí maminka!!) Ale i tak je Lišáků nejvíce, přestože chybí omluvení Kubka a Honzík. A pak ještě chybí Pišta, který se včera dušoval, že dnes určitě dorazí! Hm, a nikde ho tu nevidím!

Leden 25th

26. Opičí dráha - III. tělocvična Zimní 13, 25. ledna 2020 * K3

Shrek se mi na oddílovce omlouvá, že do tělocvičny nepřijde, protože jede s rodinou na výlet (v jeho věku?). To už se v doplňcích Júňo zmínil, že má v sobotu závody a v pátek večer nám oznamuje Donut, že se omlouvá za desinformaci, ale ani s ním prý nemáme počítat. To už nepočítám ani s Pištou a Kubou, protože ti na oddílovce vůbec nebyli. Už minulou tělocvičnu jsme museli „opičí dráhu“ pro mizernou účast odložit na někdy jindy. Nemohu se zbavit dojmu, že to dnes bude  zavánět podobným scénářem.
Ale teď, když tu stojíme před vchodem, v tom mrazivém dopoledni, zjišťuji, že to až zase tak katastrofální nebude. A dokonce dorazil i pan školník. Sláva! Séba na poslední chvíli peláší domů pro zaváté stopy. Synci se shání po Antkovi. Mě asi „omejou“ – ale kdybychom celý týden nediskutovali o tom, kdo mi přijde v sobotu pomoci, když budu sám, tak bych neřekl ani „Popel“! Ale synci se už hrnou do tělocvičny hledat kartičky stop. Akorát Séba peláší zpátky do školy.

Leden 11th

20. Druhá tělocvična, 11. ledna 2020 * O3

Do tělocvičny nás pouští pan školník, ovšem až na dotaz. Nevím, jak dlouho by nás nechal čekat, kdybychom se nezeptali, zda-li již můžeme jít dovnitř. Na dnešní tělocvičnu nepřišel nikdo z Modrých racků. Ještě v „civilu“ tedy schovávám lístečky Zavátých stop po různých místech tělocvičny i nářaďovny. Vpouštím manšaft a rychle se převlékám. Zrovna abych stihl zapsat první sestavu 3x4 Vydrám a téměř ve shodném okamžiku sestavu 12x1 Lišákům. Stopy nalezeny, body zapsány. Aktuální stav si lze prohlédnout v tabulce, vyvěšené v klubovně a také na webových stránkách. Pro zahřátí a rozběhání, jako již tradičně, nám slouží Jirásko. Tři kola, tři dvojice vítězů, kteří si vybojovali známku – Sky a Kayak, Hepík a Tomík, Kroky a znovu Sky. V rožku tělocvičny je lavičkami připraven prostor na Honičku s dalekohledem. Ještě štěstí, že se tato hra neboduje, protože některé „výkony“, které pár jedinců předvádí, by vedly k diskvalifikaci…

Prosinec 23rd, 2019

18. Vánoční Justýna, 20.-22. prosince 2019 * O3

1. den – pátek 20.12.2019

Takže, jak začít… Na pátečním srazu se ukázalo, že pouze tři členové celého našeho oddílu mají svou plnou polní (rozuměj kletr) sbalen tak, že na něm není nic dalšího připevněno. Většina má na kletru karimatku ve svislé pozici, připevněnou na boku, což je ještě akceptovatelné. Ale. Lukin má na svém kletru dole napříč připevněnou snad nafukovací dvojpostel, či co! Ale zase na druhou stranu, je to jeho první vícedenní výprava! Nakonec se ukázalo, že na Justýně je několik molitanových matrací, takže karimatky nebyly nezbytné! Alespoň to víme pro příště. Chlapci na čtyřsedadle v autobuse, zřejmě pod taktovkou Kayaka, hulákají, jako by cestovali sami. Několikrát je na tuto skutečnost musím upozorňovat! V Pohořanech si v místní restauraci Pohořanská bouda vyptáváme barely s pitnou vodou a vydáváme se do tmy směrem k Justýně. Volíme o něco delší, ovšem pohodlnější cestu.

Prosinec 14th

21. Adventní výprava, Bohumínské bunkry - 14. prosince 2019 * K3

Na nádraží jsem první. To bude asi tím, že jsem přijel na kole. Mnozí hoši to pochopí až v okamžiku, kdy se vydáme na perón a já si bicykl beru s sebou. A jsou notně překvapení. Snažím se je přesvědčit, že kolo bylo uvedeno v propozicích k výpravě. Účast Trojkařů je naprosto tristní. Když už pochopím, že nemohu očekávat příchod někoho dalšího, vydávám se koupit lístky. Jsem rád, že s námi pojedou Maco a Harry. Alespoň nějaká radost.

V hale nádraží mají sraz i Svišti z Juventusu a je jich o poznání daleko více než nás. Starší hoši si je jistě budou pamatovat z klání o „Zlaté trenky“. Mezi nimi se před námi skrývá Šunka, očividně zaskočen, že nás zde potkává. Dereme se na II. nástupiště a hurá do Bohumína. Ve vlaku rozdávám 7. úsek radistické olympiády – čísla. Jsem překvapen, že kromě Sysla a Infina mají ostatní problém rozlišit sudé a liché číslo. Učivo 3. třídy základní školy!