12 - 68. podzimní RODEO, Písařov - Hájenka 22.-24. listopadu 2019 * O3

No, tak to je „paráda“...!

RODEO – podnik nejvyšší oddílové priority a zúčastnila se jej méně než polovina oddílu! Kromě průjmových Skye a Kayaka se tohoto tradičního klání nezúčastnili ani Mink (omluva bez důvodu), Kovy (špatné rodinné plánování), Mlčoch (nachlazení), Frenky (omluva bez důvodu), Tomík a Váša (ti by ještě neunesli kletry a možná ani tíhu okamžiku), Tobi (nedělní (!!) turnaj ve florbale) a Lukin (jediný bez omluvy). Takže se bude bojovat v tristním počtu R – Čedar, Hepík; L – Gorka, Sigi, Kroky; V – Maty, Simon, Pedro. Rodeo odložit už asi nezvládneme…

Den první, pátek 22. listopadu 2019

A tak, již za tmy, vyrážíme vlakem do Šumperka a následně busem do Písařova na točnu. Hodilo by se nám zajet až ke škole, ale to bychom museli jet z Olomouce už těsně po druhé hodině. Takto se lehce projdeme – tři kiláčky. Solidně fučí vítr. Cestu zvládáme s jednou přestávkou.

Ze všeho nejdřív zatápíme. Poté činíme další očekávané úkony – vybalení, uklizení potravin, vaření čaje a také večeříme. Prohlížíme si kroniku Hájenky. Zejména blicí komiks vyvolal bouře smíchu. Našli jsme také náš zápis z prosince roku 2013. Jediná hodnocená soutěž pátečního večera je Radistická olympiáda, konkrétně její třetí kolo – Esrom. Se zprávou „Kdesi ve vnitrozemí zazněla lodní sirénka“ si hoši poradili v pořadí 1. Gorka, 2. Pedro, 3. Hepík, 4. Čedar, 5. Sigi, 6. Maty, 7. Kroky a 8. Simon. Příslušná kapitola dočtena a my se chystáme k zalehnutí, takže zuby, záchod a spacák. Na dobrou noc pouštím povídku „Rozdělat oheň“. Jediný Maty poznal, že je to ta sama povídka, která je legendou k pozemku Opuštěná vatra v ODH Bonanza. Kvílení sněhové bouře z povídky se mísí s kvílením místní meluzíny…

Den druhý, sobota 23. listopadu 2019

Vstáváme v 7:30, ale již před budíčkem nás svým takytábornickým kouskem, rozuměj kecáním při nočním klidu, probudili Hepík, Kroky a Sigi. Zatímco kluci provádí ranní hygienu, já zatápím i v kamnech v kuchyni. Půlzávin a horký čaj, tedy snídaňové menu, jsou za námi a než poprvé půjdeme soutěžit ven, zahajujeme 68. podzimní Rodeo dvěma „indoor“ soutěžemi. Venku stále nepříjemně fučí! Nejprve tedy testík, obsahující třicet tři otázek ze všeobecných znalostí – např. Kde se budou konat nejbližší letní olympijské hry? Kdy byl založen náš oddíl? Jaké je páté nejmenší prvočíslo? Anebo – Kolik je pět na pátou? Následuje taková menší osmisměrka. Když vidím, jak hoši u Vyder slova kroužkují, místo přeškrtávají, jdou na mne mdloby!

Na další čtyři soutěže jdeme ven. Ludva počasí vyhodnotil tak, že si na prošívanou bundu vzal ještě goráčovou větrovku a udělal zjevně dobře. Na jedné ploše odehráváme Souboj jezdců (L, V, R) a Kovbojské přetahy (L, R, V). Podrádce Lišáků Sigi hlásí cosi ve smyslu, že rozbijí tabulku. Vysvětluje mi, že vyhrají všechny soutěže. O tom, že se jim to nepodaří, se přesvědčuje hned u další soutěže, kterou je signalizace (V, L, R). Tři různé zprávy zněly „Strach a fixka“, „Texty s chybou“ a „Mixér s tácem“. Zajímavostí při této soutěži bylo umístění všech tří přijímaček na lavici před Hájenkou, kdy vysílačky signalizovaly ze tří různých směrů. Ludva se snaží lasovat, vtipně schován v zákrytu rohu budovy. Poslední soutěží v tomto bloku je Hod kládou (L, R, V). O vítězi nebylo pochyb. A vlastně ani o druhém místě, když Čedar hodil poleno tak šikovně, že k překonání Vyder chyběl snad jen metr. Poté se otočil na Hepíka s konstatováním „Tak tohle bys snad mohl dát!“. Vracíme se do tepla již vyhřáté Hájenky. Lišáci s Hepíkem vaří oběd – brambory s ježky. Ostatní si prohlíží kroniku Hájenky anebo hrají Mrňousky. Pojednou Maty huláká „Kroky, tady je ještěrka!“ Ale nebyla to ještěrka, pochopitelně, ale Ještěrka, sličná to Poutnice, podepsaná v kronice! Chybět nemůže ani polední klid, což si chlapci evidentně pletou s poledním neklidem. A to mne mrzí…!

Chystáme se na další blok soutěží v okolí Hájenky. Těmi jsou Šplh na strom (L, V, R), kdy Čedar ulomil nejnižší suchý pahýl a tím ostatním družinám úkol znesnadnil. Dále Pavoučí čísla (R, V, L), na cestě k Moravskému Karlovu připravená Terénní kimovka (V, L, R) a Setonův běh s překvapivým vítězstvím Rysů (R, V, L). Stále nepříjemně fučí. Ani nevím, kdy a kde našli hoši velkou, v průmětu tak tři čtvrtě metru širokou smrkovou placku, a sklolaminátovou ohradníkovou tyč. Jako oštěpem se pak trefují do tohoto terče. Později zjišťují, že se jim nějak třpytí ruce. No, chlapci, to, co se vám třpytí na rukou, jsou droboučké úlomky skla!

Vracíme se zpět do tepla. Družiny, rozdělené ke dvěma stolům zahajují mimo Rodeo další ročník Indiánského pexesa s těmito bodovými zisky R-19, L-28 a V-17. A poté již pokračujeme v Rodeu šiframi. Každá z dvaceti šifer je samostatně bodována 3, 2, 1 podle pořadí jejich vyřešení. Po uplynutí hodiny a sečtení bodů zjišťujeme, že Lišáci mají 43 bodů, Rysi 39 a Vydry 26. Na večeři jsou instantní nudle z „čínské“ polévky zalité horkým bujónem. Jen Sigi a Simon mají klasickou polévku v sáčku, ale i s tím jsme si poradili a samotně jim je uvařili. Po večeři Čedar sám dobrovolně umyl nádobí, což je šlechetné a zaslouží odměnu. Po večeři pokračuje čtvrtým kolem Radistická olympiáda. Luští se Zrcadlo a v něm ukrytá zpráva „Vím, co o příslovích soudíte vy!“. Pořadí: 1. Čedar, 2. Kroky, 3. Gorka, 4. Pedro, 5. Hepík, 6. Maty, 7. Simon, 8. Sigi. V mezidobí, kdy čtu další kapitolu legendy, schovává Ludva po zbytku chalupy lístky s písmeny a čísly. Rozdávám družinám záznamový arch a vypouštím je sestavit správnou zprávu – první sloku Písně séonijské smečky. Ježišmarja, to je dusot, to jsou rány! Po nějaké době zjišťuji, že jsem Vydrám omylem dal záznamový arch k druhé sloce a do tabulky jsou tedy zapsány všem družinám dva body (Všiml si toho někdo?). Následuje signalizace světlem, tedy lépe řečeno příjem morseovky vysílané světlem. Co u této soutěže předvádí Rysi a Lišáci, to snad nemá obdoby! Nejen, že pro ně není problém zaměnit tečky a čárky, ale zahlásit v písmeni šest znaků, to už chce, panečku, fištróna! Lišáci dosahují času 13:05 a Rysi 12:58. Jediné Vydry v poklidu chytají na první dobrou a zprávu „Králická pevnostní oblast“ odevzdávají v čase 4:37. Poslední bodovanou soutěží dnešního dne je Matematico (L, V, R).

Všichni, již jen pro zábavu hrajeme Na Vaška s tečkou, čili „Já Hepík s třemi tečkami volám Pedra s jednou tečkou“ a Čelovku - hádání pohádkových postav a zvířat, jež mám na lístku přilepeném na čele. A to je ze soboty vše. Probíhá již jen příprava na večerku a usínání při Verneově příběhu Cesta do středu země.

Den třetí, neděle 24. listopadu 2019

V noci řádí v Hájence myš nebo myši. Shodila prázdnou PETku z okna, chvíli si s ní kutálela po zemi a později vlezla do odpadkového koše a tam se teda dělo něco! Před budíčkem jdu přiložit do kamen a naskýtá se mi nádherný pohled na vycházející slunce. Snažím se pořídit nějaký snímek, uvidíme, co z toho bude.

Hochy budím o tři čtvrtě na osm krásnou „budíčkovou“ skladbou God Yu Tekem Laef Blong Mi. Oni však simulují spánek. Já vám dám, včera bugr před budíčkem a teď se vám nechce z pelechu! Snídaně, hygiena, respektive hygiena a snídaně. V Rodeu pak pokračujeme Mluvícími čtverečky (L, R, V) a Sudoku (R, L, V). Než půjdeme na závěrečné tři soutěže ven, vsouváme do programu Rodea i další kolo Radistické olympiády a Pexesa. V zoubcích pily pátého kola byla ukryta zpráva „Hned na začátku nás Komár rozesmál novým výrazem!“ Hoši odevzdali správné řešení v pořadí 1. Gorka, 2. Pedro, 3. Hepík, 4. Čedar, 5. Sigi, 6. Kroky, 7. Simon a 8. Maty. Co se týče Pexesa, tak u jednoho stolu se hraje s Indiány a u druhého stolu s mapovými značkami. Za druhé kolo si Rysi připisují 22 bodů, Lišáci 14 bodů a Vydry 28 bodů. V mezidobí vařím oběd gulášovou polévku s přidanými bramborami a špekáčkovými kostkami (ty již včera připravili Lišáci).

Poslední tři bodované soutěže se odehrávají v lese vlevo od cesty na Moravský Karlov. Setonovka je vyvěšena na kmeni obřího smrku. Některá políčka obsahují číslo, některá číslo v růžovém poli a některá pole jsou jen růžová bez čísla. Vítězí Lišáci. Mezi Rysy a Vydrami se musí rozhodnout až po započítání dílčích úspěchů (například správné číslo, ale bez barvy). Ludva si s tím dal tu práci a hlásí, že druhé místo získávají Vydry. Hod na cíl byl otázkou chviličky (L, R, V) a už zbývá jen Kombinované uzlování. Lišáci by byli dosáhli nejlepšího času, ovšem nesměly by se jim v obou kolech rozvázat uzly. V uzlování tedy vítězí Rysi, před Vydrami.

Naposledy se vracíme do Hájenky, hoši se balí a následně obědváme. V umývárně zvedám pánev, kterou včera někdo „umyl“ a na její hraně je ztuhlý tuk!! Umýváme nádobí a uklízíme postupně všechny místnosti. Ludva nachystal kopec dřeva a třísek k oběma kamnům. Stíráme podlahy s dlažbou, vypouštíme vodu ze systému, zamykáme a klidným tempem odcházíme na autobus. Zpět pojedeme přes Štíty a Zábřeh na Moravě. Rodeo celkově s přehledem vyhráli Lišáci, kteří nasbírali 45 bodů, druhé místo patří se 35 body Rysům a o jeden bod třetí zůstávají Vydry. V autobuse ze Štítů do Zábřeha polovina oddílu (včetně mne) klimbá. Probudila nás až slepá paní, která si v chodbičce klepala bílou holí! V odbavovací hale Zábřežského nádraží se dokázala tlupa hochů oficiálně vymočit na místním WC za jednu desetikorunu (ještě že jsem tam nebyl!). Poslední zaznamenáníhodná příhoda se udála ve vlaku, kdy si Ludvu odchytil jakýsi bývalý skaut a zapředl s ním rozhovor, který skončil až ve Štěpánově! Howgh…