12. Jedová, 5. listopadu 2016 * O3

Na výpravu vyráží Rysi sestavě Gorka, Čedar, Mink, Kroky a Sigi. Vydry jsou zde pouze tři, a to Rafan, Maty a Bery. Ve vlaku obsazujeme prostor před WC. Kroky vytahuje složky A4 a něco si kreslí. S Matym a Berym se spolu zajíkají smíchy a mezi smíchem jsou slyšet různorodé útržky hovoru jako třeba „to je Toika“, rozuměj mobilní kadibudka TOI-TOI, anebo zvolání „Enterprise…“ No, ještě štěstí, že už vystupujeme.

Na nástupu na nádraží v Hlubočkách je Čedar převelen na pozici rádce drobotiny Vyder a já vyhlašuji pozorovací všímandu. Družiny mají za úkol zapamatovat si co nejdůkladněji staniční budovu a její vybavení. O pár stovek metrů dál poté kladu otázky. Jelikož obě družiny získaly shodně po čtyřech bodech, musí o vítězi rozhodnout rozstřel, který vyhráli Rysi. Vyhlašujeme nálety. Chvíli šlapeme po asfaltu, ale poté prudce odbočujeme vlevo, překonáváme vlakovou trať a začínáme stoupat vzhůru po žluté. Už netopte!

Malá pauzička na soutěž v hodu šiškou do stromu, za kterou si známku trefili Gorka, Mink a Čedar. Druhá malá pauzička je na občerstvení na křižovatce lesních cest. Z lesa vycházíme u Drápalovy samoty. Přes remízek se dostáváme na louku. Z las vytváříme velký kruh, abychom si mohli zahrát liščí ocásky, a to dohromady tři kola. Vítěz každého získal známku. Gorkovi se tento kousek podařil v prvním i druhém kole, ve třetím pak uspěl Čedar. Na stejném místě hrajeme hru, které kluci z Karviný říkají „Kde je Kristus?“. Jde o to, nalézt poslepu vysílač, jež se ozývá píšťalkou. Nejlépe se vedlo a známku získali Gorka, Mink, Sigi a znovu Gorka.

Pokračujeme přes pastvinu s kravami kolem Větrného kopce, čímž jsme si chytře zkrátili kus cesty. Za Pohořanami pak začínáme stoupat k vrcholu Jedové. Pod vysílačem se prodíráme smrkovými větvemi, které zde zbyly po vykácení lesa, a u něj čekáme na opozdilce. Nacházíme krabičku geocachingu, rozděláváme oheň a opékáme uzeninu. Hasiči oheň hasí… Opouštíme vrchol a pokračujeme směrem k Hrubé vodě. Cestou objevila trojčata takové hrubé placky, které v lese zůstaly po těžbě dřeva. Blbneme s nimi poměrně dlouhou dobu. Dokonce i soutěž s nimi odehráváme, a sice, komu dojede kolečko nejdál. Ale komu to bylo, to už se pravděpodobně nikdo nedozví. Já jsem si to nepoznamenal a silně pochybuji, že si vítěz zápis přečte a k vítězství se přihlásí.

Za zaznamenání stojí ještě obří hromada vytěžené kulatiny a také Krokyho e-e, jemuž se zřejmě při skotačivém sestupu hnulo ve střevech. Na zastávce luštíme první díl Radistické olympiády, která je v tomto ročníku na motivy Grifinovy knihy Poselství ze Stínadel. Se zprávou „Cestou si pro sebe stále něco mumlal.“ Si hoši poradili v pořadí: 1. Gorka, 2. Čedar, 3. Mink, 4. Maty, 5. Rafan, 6. Kroky, 7. Bery. Známku za hodnocení náletů pak získali Mink, Gorka a Rafan.