17. S.A.C. – I. tělocvična Zimní 13, 26. listopadu 2016 * K3

Ráno je zamračeno, mlha, teploměr na kole mi ukazuje 5,3 °C. Ano, jak jsem již několikrát psal, to je pravý čas jít do tělocvičny, to je pravý čas rozehrát další ročník Zimní 13. Mažu si to na bicyklu k ZŠ U Lesa. Už stojí před vchodem do spojovací chodby hrozen cvičenců a další hoši přichází a pomáhají Antkovi se sportovními kabelami. A je tu i Fili, nebudu muset lozit po šplhadlech, abych „zavál“ zaváté stopy. Ještě že mě včera Šunka obeznámil s tím, že je dnes tělocvična. Já bych normálně nepřišel! V doplňcích, ani v kalendáriu jsem nic nenašel. Ale dostavil jsem se. 

Ale nepřišli jiní. Shrek, Onďas, Vláďa, Véna a Júňo, ale ten se dopředu omluvil. A už je tu i Kamo s malým Satanem. Zaváté stopy jsou rozhozeny, nezbývá než písknout signál a hledači stop se rozeběhnou. A horda se dává do pohybu, přibližuje se, kolem mne probíhá a mizí za mohutného řevu ve dveřích. Je zahájeno!!

Největší poprask je tradičně pod kruhy, kdy jeden družiník opatrně spouští cvičební nářadí dolů tak, aby kruhy – jsou obsypány zavátými stopami, zachvátil člen jeho družiny. Jenomže na tento okamžik čekají i zástupci ostatních dvou družin. Proto taková mela, proto takové haló. Píšťalka nás svolává do nástupu. Zahajujeme další ročník Zimní 13. Družiny hlásí počet nalezených zavátých stop. R 33, L 32, V 44. Rozebíháme se k rozcvičení. K tomu poslouží „chobotničky“. Za Vydry bojuje Startér a počíná si velmi dobře. Přeživší získávají známku. Doráží Filo.

Ve čtverylce, kdy se na parket vetřeli i Kamo, Antek a Fili – „Za koho hrajete? Za Rysy Vydry, či Lišáky?“ řvu na ně. „My hrajeme sami za sebe!“ odpovídají jako jeden muž, se tedy dějí věci. Při první hře se odsypávají tanečníci z parketu pěkně dle scénáře. S přibývajícím časem přibývá i počet vybitých. U dalších dvou her jsou však ještě po půldruhé minutě téměř všichni na parketu. Ale pak se to naštěstí sype jeden za druhým. Rysové i Lišáci mají stejný počet tanečníků – 8. To je mrzuté. Snad se to v dalších tělocvičnách upraví. Vítězí Vydry z devítí „brejkaři“.

Jdeme na „krabanou“. Ale ouha. V nářaďovně nejsou malé branky a v kumbálu, kde byla uložena jiná sada, se na nás zubí ping-pongové stoly. Aha! Tak nic, hřiště je přepaženo, doplníme další tři žíněnky a odehrajme hru pro silné muže, či statečné dětičky – ostrůvky. A opět plichta. Rysům i Lišáků zůstávají v poli po šesti hráčích. Pouze Dodo s Vendym operují v „plážovém“ tempu, nebo to alespoň tak na nás působí a nepochytali 11 Trojkařů. Rackové hrají sami za sebe.

A následuje jedna z nejstarších turnajových her v oddíle, s nevinným názvem, „snajper“. (Původně se jedná o hru ruských pionýrů). Dva zápasy si na úvodní kolo vylosovali Rysové. Od Lišáků získávají, překvapivě, výprask v poměru 5:10. Přesně opačná situace nastává v zápase s Vydrami, kde jsou Vydry favoritem. Po dramatických návratech do pole vítězí Rysi 9:7. Vše lze dosledovat z přiložené tabulky.

Dnešní závod v S.A.C. si vzal na starost Antek. Stavíme hřiště, největší šrumec je, jak jinak, u koní. Před ním žíněnka, za ním žíněnka, koně jsou tak pečlivě „opečovávaní“ a hned se na nich rajtuje, ale vyhazují – mršky, a každý se rád poddá pádu do žíněnek, rychle na nástup. Krátký výklad a ukázka v podání Filiho. A už se to mele. Rozhodčí zjišťují, že ne každý cvičenec svede kotoul. To, co mnozí předvádí, se nedá slovy popsat. Jack na adresu Třísky: „Tříska, ty chceš být učitelem? A co budeš učit? Asi hudební výchovu a zeměpis, ne?! Tělocvik určitě ne!!“ Same zdravé děti a nedokáží přeskočit kozu. V prvním kole jsou nejrychlejší Rysové a svůj čas v kole druhém, jako jediní, ještě zlepšují. Průměry času družin: R 25,0 s; V 28,4 s; L – 29,6. Následuje závod jednotlivců, kdy běží každý sám za sebe. Výsledky jsou přiloženy i s výsledky z minulého roku. Tak si je porovnejte.

V dnešním kole futsalu hrají dva zápasy Lišáci. Herní projev družin se už značně zlepšil, snad tomu pomohly i podzimní zápasy na venkovním hřišti. Ale to, co předvádí mnozí výtečníci, nad tím zůstává rozum stát. Jack, Tříska, Sysel – nejpopulárnější trio „bouračů“. Je pravda, že každý se nenarodí s kopačkami na nohách, (Tříska zase umí hrát na klarinet a Sysel zná „albedo“ jednotlivých planet Sluneční soustavy) a tak je jasné, že Vydry udolají Lišáky. A tak se i stalo. 9:4 vítězí Vydry. V druhém zápase však došlo ke zlomu. Snad tomu pomohl bojový pokřik Lišáků, ale Rysové naprosto nepochopitelně prohrávají s Lišáky 2:3. Inu – fotbal nemá logiku.

Čtvrt hodiny po poledni rozdáváme lístečky s pátým úsekem radistické olympiády – pila. Vítězí Tříska před Runym, Dalmi, Dodem, Švejkem, Salym, Syslem, atd. Ukončujeme „jiráskem“. I já jsem si zaběhal (a potom se nemohl hýbat – inu stáří). Zapisuji známky. Zaváté stopy žádná družina neudává, nemá potřebné kombinace. Ukončujeme pokřikem a valíme se do šaten. Venku je nádherně. Ranní mlha se rozplynula a vylezlo sluníčko.

                                                                                                                                                           MOna, foto MOna