18. oddílové RODEO - podZIMNÍ; oddílovky - 25. 11., 2. a 9. 12. 2016; ZŠ Prameny * K3

Jako lamentovat nad tím, že nám opět utekl termín RODEA už asi nemá smysl. Spoléhat na přívětivé počasí, co nám před dvěma roky umožnilo 13. prosince uspořádat celodenní klání na Podzámčí, na to si netroufnu. A RODEO neuskutečnit – to už si vůbec netroufnu. Tak jsem tak nějak, před týdnem, neurčitě v doplňcích uvedl, že snad v pátek by to šlo, že bychom tedy rozehráli podzimní RODEO s pořadovým číslem 96.

Jaké bylo mé překvapení v sobotu v tělocvičně, když mi Antek předával výsledky páteční schůzky a z těch jsem odpozoroval, že už se tak stalo. Včera na oddílovce odehráli první tři závody: souboj jezdců, kovbojské přetahy a kombinované uzlování. Signalizace je rozehraná. Zarazilo mne, že souboj jezdců uskutečnili v tělocvičně. Je to tak historicky první klání na dřevěných parketách, pokud mě má slabnoucí paměť nešálí. 

16. oddílovka - pátek 25. listopadu 2016
Pod vedením Antka rozehráváme 96. oddílové RODEO – podzimní. Všechny závody se uskutečňují v tělocvičně. Výsledky jsou v tabulce. Morseovka je rozehraná, bude pokračovat na další oddílovce. Po 17. hodině se přesouváme do klubovny. Zde probíhá 4. úsek radistické olympiády a další kolo pexesa. Tyto soutěže se do RODEA nezapočítávají. Na konci oddílovky se vybírají známky. Je jich úctyhodný počet.*

18. oddílovka - pátek 2. prosince 2016

Před oddílovkou rozhazuji zaváté stopy po tělocvičně, ale hoši mi nerozumí a musím je vykazovat zpět na chodbu ke klubovně. Hvizdem nastává úprk do tělocvičny. Zahajujeme oddílovku a hned sčítáme zaváté stopy. Rysové a Vydry mají stejný počet. Musí tedy složit vyšší kombinaci. Rysové skládají 12 různých, Vydry rovněž. Další kombinaci už ani jedna družina nepostavila, mají tedy do prvního dnešního závodu stejný počet bodů. Lišáci si snaží vetřít do přízně rozhodčích se svojí kombinací, ale získávají pouze jeden bod, protože mají nejméně nalezených stop.

Vytahujeme velké žíněnky – bucláky a vysvětlujeme si pravidla „pekla“. Dvě družiny bijí tu třetí. Hraje se třikrát po dvou minutách a je to opravdu „peklo“. Bijící si mají sami počítat, protože rozhodčí nevidí, co se děje za bucláky. A Švejk takto kocourkovsky počítá: „Sedm, osm a tu máš jednu, a tu máš druhou a ještě jednu tu máš!“ No uznejte, že rozhodčí potom ztrácí přehled a výsledky jsou následující: R 16, L + V po 17. To je rozčilující.

Antek se Sochorem roztáčí velké lano a družiny přeskakují opisující se elipsu. Zde to Rysům zabetonoval Shrek, jak se dalo čekat. Není každý den posvícení. V eskymácké vybíjené mají prim Vydry. Výsledek Lišáků a Rysů opět na „krev“. A ještě oblíbena hra Júňa „Kde je Kristus?“. Nevidouc bloudí družiny po tělocvičně mezi bucláky a hledají Monu, pískajícího na píšťalu za sítí branky. Rysi se drží za ruce, ale tato taktika jim moc nepomohla. Pár výtečníků vidí, ale dělají, že nevidí. A nevidí, že my vidíme, že oni vidí. Vidoucí, co se dotkli Mony se už, volně polehávajíce na žíněnkách, vesele baví. Poslední se Mony dotkl Júňo. Na závěr, už pouze na známky, tři hry Jiráska. Rychle nasoukat žíněnky zpátky do nářaďovny a alou do klubovny.

V klubovně se odehrálo pexeso (výsledky jsou započteny do RODEA), Kimovka (střídající se družiny jsou na chodbě a mezitím na lavicích určují listy stromů) a končíme radistickou olympiádou. Opět padá otázka, zda luštit s klíčem či bez klíče. (Asi zrobím anketu). Rozcházíme se po 18.00 hodině. Švejk valí na „šluskolonu“ za Salym a Runym. V tepláčkových kraťasech!


19. oddílovka - pátek 9. prosince 2016

Napíši, co jsem slyšel, co jsem se dozvěděl od Rysů. Tak, Antek třetí část RODEA pojal „antkovsky“! To znamená, že si všechno pečlivě připravil a následně uskutečnil. Štafeta po „oválu“ tělocvičny mě vůbec nenapadla. Ale, bravo! Hod na cíl v tělocvičně tenisáky na PETláhve, to by mě taky nenapadalo.

O oblázkové štafetě jsem taky uvažoval. Prvně jsem přemítal o kaštanech, posléze o křemenových oblázcích, ale že by se v čase adventu použily vlašské ořechy, to je naprostá pecka. Hod na krále na gymnastických lavičkách jsme ještě nikdy nezkoušeli, a že jsem toho už zažil.

Následují liščí ocásky, ale místo šátků, si družiníci na rukávy připevňují krepové cácory papírů. Směšné? Tak si nařež proužky různobarevných krepáků. O co jednodušší je vyzvat družiníky, aby si do trenek upevnili šátek. Kdo tohle nikdy nehrál, nepochopí.

Pak v klubovně čistě „antekovská lomiglówka“ – tangram. A potom šifra, kdy čtverečky s písmeny a čísly jsou rozházeny na chodbě spojovacího traktu školy. Hoši z „Olomóca“, stejně jako Jestřáb, tuto hru nazývají „mluvící čtverečky“. A to je tak všechno. Žádné slibované souhvězdí, ani stopy zvěře. A ani na radistickou olympiádu, a ani na indiánské pexeso už nezbyl čas, je třeba propustit hochy, rodiče už čekají. 96. RODEO je ukončeno, skončilo! Je dobojováno!! 

                                                                                                                                                                   MOna & spol.

tady je výsledná tabulka 96. podzimního RODEA:

ilustrace: Gustav KRUM - čestný člen oddílu

* Protože nepředpokládám, že by mi kdokoliv dodal nějaký zápis (hoši mají méně času než já), tak prozatím jen takhle.