20. Opičí dráha – II. tělocvična Zimní 13, 10. prosince 2016 * K3

Já nevím, co mě to napadlo, když jsem dnešní podnik hodnotil. Zkrátka jsem viděl ty tuny hovězího loje, namazané na dubové podkladnice, a potom „tock“, a mohutný trup TITANICU klouže směrem k vodní hladině. Ne že by tělocvična byla TITANICEM. To ne! Ale to, jak to pěkně klouzalo, to byla paráda. A zasloužili se o to Antek, (byť se nezúčastnil), především však Bobr a Sochor – Modří racci, co mi přišli pomoci. II. tělocvična Zimní 13 je totiž nejnáročnější, protože se na ní odehrává „opičí dráha“.

A co je to ta „dráha opic“? To se zkrátka vytáhne z nářaďovny veškeré nářadí, (karamba – pryč je gymnastický stůl, bradla i kladiny, a žebříky jsou také pryč – to pro bezpečnost dětí – mnozí školáci tato nářadí ještě nikdy neviděli! A to zbylé nářadí se rozestaví po tělocvičně a pak se pískne, a celá družina běží, šplhá, podlézá, skáče, plazí se a houpe se, a koně přeskakuje, a podlézá je, trampolíny, a po kozách běží, a na laně překonává díru parket!

Protože, pokud se dotkneš parket, spadneš, nedosáhneš, neudržíš se, přičte se k času tvé družiny pět vteřin. A to ty nechceš! A tví družiníci to také nechtějí!! A tak tě kopou, ženou, za ruky tě tahají, a povzbuzují tě, a tlačí tě. A i jinak ti pomáhají, a ty pomáháš jim. Kopeš, ženeš, za ruky taháš, a povzbuješ a tlačíš. Toužíš, aby tvá družina byla první, aby tvá družina zvítězila.

Na začátku to klape jako na drátkách. Dokonce se nás sešel i slušný počet (Dodo doráží později). Mám tu dva pomocníky. Sochora a překvapení – Bobra! Toho jsem padesát let neviděl. A Bobr má dokonce fotoaparát. (Ten umí snímky, co ještě nikdo nikdy neviděl). Útokem bereme tělocvičnu, útokem se vrháme na zaváté stopy. Lišáci s Rysy mají shodný počet, Vydry třikrát méně. Na rozcvičení černý Kokeš. Následuje snajpr. Dnes si vylosovali dva zápasy Lišáci. Rysy deklasují 12:1, Vydrám podléhají 7:8.

Připravujeme parket na „čtverylku“. „Klidně vytáhněte obě gymnastické žíněnky. Za chvíli je budeme potřebovat!“ V dnešním klání jsou nejhorší Rysové. Vítězí Vydry. Mají o dva muže více. Tanečníkům jsou rozdány známky.

01 - na černého Kokše 02 - Jack nese Salyho na zádech, a přesto nebyli chyceni

„Jak chceš odehrát sedací fotbal, když nemáš branky?“, ptá se Sochor. Vybírám komando čtyř silných mužů, rychlých, částečně zodpovědných. O patru níže jsou ve spojovací chodbě odloženy dvě branky, v docela slušném stavu. Všiml jsme si jich už minulou tělocvičnu. Čtveřice šarží už smýká klece na místa určená. Rozehráváme „krabanou“. Zápasy řídí Sochor, fotografuje Bobr! Na chodbě se třetí družina oddává 8. úseku radistické olympiády – korálkům.

Mobilizujeme své síly a začínáme, po řádném zdokumentování, vytahovat veškeré nářadí ven na parket tělocvičny. Stavba pokračuje ve svižném tempu. Akorát jednotlivé překážky si stavitelé pamatují jinak. A tak musí dojít vždy ke kompromisu. Obzvláště když jednotlivého nářadí ubývá. Družiny si losují pořadí. Ostatní sledují družinu puštěnou na trať, jak se svého úkolu zhostí. Bobr mi oznamuje, že mu došla baterie v jeho přístroji a půjčuje si můj „foťák“. Rysové dnes mají Shreka, jemuž tento závod dvakrát nesedí. A po dvou kolech a přičtení časů za dotyky celé družiny je jasné, že to bude pěkné poslední místo. U Vyder perlí medvídek Vendy svojí neohrabaností.

 A tak je jasné, že vítězí Lišáci. Kdo se jakým způsobem podílel na vítězství, či neúspěchu družiny, lze odsledovat z tabulky dalšího závodů. Na opičí dráhu vystartovali jednotlivci ve 30-ti sekundových intervalech. Časy jsou postupně zapisovány. Pár loudících cvičenců (především Mates a Startér), že by si to ještě zopakovali jednou. aby si zlepšili čas, je odehnáno pryč. Jak by to vypadalo, kdybychom měli jet dvě kola? Shrekovi a Vendymu se orosila čela. Uklízíme nářadí přesně podle fotografie – a trochu lépe.    

Na poklizené ploše už zbývá odehrát další kolo ve futsalu. Dnes si dva zápasy vylosovali Rysové. S Lišáky prohrávají 3:6, nad Vydrami vítězí 5:2. Vydrám dnes chybí „špílmachr“ Švejk. Zakončujme vybíjenou s dvěma míči. A hned, jak je dobrou zvyklostí, odehráváme několik her. A to je tak asi všechno. Poslední úklid, nástup, ZDAR! a rozchod domů. Rysové odevzdávají dvě série zavátých stop.  

                                                                                                                                                                 MOna, foto Mona a Bobr