22. První tělocvična, 7. leden 2017 * O3

Při prvním ranním ospalém pohledu na tekuté krystaly bezdrátové meteostanice ve vytopeném bytě jsem se jaksi nemohl v údajích zorientovat, až po chvíli mi došlo, že displej ukazuje -24°C. No, naštěstí už vím, jak přesně měří… Nicméně později teploměr v autě ukazoval -16°C.

Před tělocvičnou se nás sešlo šest Rysů, šest Vyder a čtyři Modří racci, tedy slušná účast. Jsem rád, že se našemu oddílu chřipková epidemie vyhýbá! Tentokráte nám nepřišla otevřít paní Geschwinderová, která se nemohla dostat do auta, ale jiná paní (snad Hájková, možná „Gorkovi“ upřesní, protože ji znají).

Zatímco se hoši převlékají, vysvětluji pravidla pátrání po Zavátých stopách polární výpravy Sira Benjamina Franclina a jejich hodnocení. Mezitím Kay s Olpranem schovali v tělocvičně a nářaďovně stočtyřiačtyřicet lístků. A už se hoši hrnou na parkety, vrhají se na žebřiny, okenní sítě a mezi nářadí. První sestavu Zavátých stop odevzdávají Vydry a následují další a další. Dnešní konečný bodový výsledek R = 68, V = 85.

Tělocvična je vytopená! No, tak to je velká paráda!

Jako již tradičně v úvodu tělocvičny mohou hoši získat známku, pokud vydrží jako poslední dva v Jirásku. Ve třech odehraných kolech se toto povedlo Sigimu a Nadíkovi, Skyovi a Gorkovi a ve třetím kole Twistovi (se sádrou na zlomené ruce) a znovu Gorkovi.

Následuje deset štafet – skoky po jedné noze, cval stranou, běh pozpátku, housenka (celá družina je „zapojena“ jednou nohou a skáče v zástupu po druhé), autokros (jízda na žíněnce), jockeyové (trojice – dva vytvoří koně a jeden je jezdec), trakaře, podlézání nohou v zástupu, kláda (hoši si podávají nejlehčího nad hlavami) a tunel (lavičky přikryté žíněnkami vytvoří tunel). Vydrám se dařilo v osmi štafetách, Rysi vyhráli jen dvě.

Stavíme dráhu na SAC. Nejprve jako závod do Zimní sedmičky po družinách Ø R = 45,9 vt., Ø V = 28,6 vt. Poté také jako závod jednotlivců o známky, kdy za mladší kategorii získali známku Hepík (32,9 vt.), Kayak (35,8 vt.) a Kroky (40,1 vt.) a mezi staršími pak Sky (17,0 vt.), Nadík (18,2 vt.) a „zlomenina“ Twist (21,2 vt.).

Další známku získávají Nadík a Sky za předvedení síly a mrštnosti při podlézání koně.

Stavíme Opičí dráhu. Nářadí a vybavení pořád ubývá, ale my si poradíme! Jako první k závodu nastupují Vydry. Dráhu zdolávají v čase 3:54,7. K tomuto času se připočítává 1:25 za 5 trestných doteků. Výsledný čas tedy je 5:19,7. Rysové jsou znatelně pomalejší. Opičí dráhu zdolali za 9:03,8. Sice přičítají jen půl minuty za dva doteky, ale i tak mají čas 9:33,8 o čtyři minuty pomalejší.

Dráha v následujících chvílích patří jednotlivcům. Mezi mladšími dosahují nejrychlejších časů Maty, Kayak a Kroky. U starších uspěli opět Nadík, Twist a Sky.

Po závěrečném potlesku ještě vyplácím známky těm, kteří měli černé triko. A další čtyřem hochům, kteří odnesli z tělocvičny odpadky, které byly pod okny a nebyly naše.

Při převlékání v šatně se pak ještě udály dvě zaznamenání hodné úsměvné příhody. Nejprve dal Nadík Skyovi lístečky zavátých stop s tím, ať je vezme na další tělocvičnu. A dodal, že doufá, že nebude nemocen. Načež se ozval tatík Kay: „Ne, prosím tě! Kdy on byl naposled nemocnej?“ No, naposledy nepřetržitě od září do prosince!!

V druhé historce hraje hlavní roli úsloví „nula od nuly pojde“. Zkouším hochy, zda by mi mohli vysvětlit, co tato slova znamenají. Ani nevím, kdo to nakonec správně vysvětlil, ale zato vím, že se znovu ozval Kay se slovy, „že by také mohl zemřít syn starého Nuly!“ Trošku morbidní, ale uznejte, není ta čeština krásná!