37. Poslední tělocvična Zimní 13, 7. dubna 2018 * K3

Žádné aprílové počasí, žádný sníh žádný déšť, pěkně je. Ačkoliv by se dnešní podnik zasloužil již prve zmíněnou slotu. Kromě Vendyho a nováčka Lukina jsme zde všichni. Racky posílil Saly. Hned dostal do ruky zaváté stopy, aby je po tělocvičně rozvál. Dnes je na pořadu poslední tělocvična Zimní Třináctky. Musíme uzavřít turnaje. Doplnit tabulku stop výpravy Johna Franklina. A hlavně bychom měli odehrát březnové DOD – zápasnické třídy, protože posledně byl nedostatek zápasníků.

Už se valíme do tělocvičny, už družiny sbírají barevné lístečky. Opět mela pod kruhy. Tohle vždy byla jedna z nejvíce rozčilujících atrakcí zavátých stop, nemaje na mysli podniky odehrávající se na zimních táborech, či jinde mimo tělocvičnu. Tu druhou atrakci, tu jsme si už dávno odpustili, neboť se neslučuje se školním řádem jakékoliv školy. Ani ji zde nebudu vypisovat. Ale maně si vzpomínám, že by jste ji určitě našli někde v archivních zápisech.
 

Po nástupu hned vytahujeme bucláky a na rozcvičení padla tři kola vybíjené dvěma míči. Přepažujeme tělocvičnu a Rysi s Vydrami dohrávají poslední zápas v krabané – v sedacím fotbalu. Až po drahné době zjišťuji, že hrají futsalovým míčem! Antek mi oponuje, že si ho hráči sami vybrali! Lišáci na chodbě řadí série „zavátek“ a odevzdávají „dvanáctice“ karet. Následně luští první šifru radistické olympiády – hada. Sysel se jaksi zasyslil a výsledný čas určitě pochvalu nezaslouží. Rysové prohráli s Vydrami 2:5.

V „ostrůvcích“ si nejlépe vede dvojice Mates a Dodo a nemilosrdně vybíjí takřka všechny hráče. V poli jim zůstal jeden. Lišákům šest a Rysům dokonce sedm hráčů. Původně jsem si myslel, že se odehrálo druhé kolo. Teprve až doma při zanášení do tabulky se ukázalo, že se jednalo už o třetí zápas. Výborně! Ostrůvky taktéž dohrány.

Čistíme plochu tělocvičny a připravujeme hřiště na snajpra. Lišáci poráží Rysy 5:0, a vysoko Vydry 11:4. Nehrající družina odevzdává na chodbě zaváté stopy a podrobuje se první šifře. Tu, jak se později ukázalo nejrychleji zvládl Mates před Třískou, Vénou a dalšími. Pouze Donutovi se nepodařilo šifru v termínu vyluštit. A ještě jsem chtěl poznamenat, že se družina zároveň cpe a napájí se.

Dvojitou dohrávku v gymbalu dnes mají Vydry. Shrek je poslán za vedoucím, ať Mona dofoukne míč, protože Shrek má ještě slabý výtlak. Dodova družina oba zápasy dotáhla do vítězného konce. A protože si nikdo neukopl palec a i fialový míč gymbal přežil další ročník litých bojů, můžeme turnaj v této disciplíně vyhodnotit jako podařený. Gymbal je totiž tvrdá hra pro opravdové „muže“.

Protože Shrek vyhrožuje, že musí dnes dříve domů, dalším závodem budou zápasnické třídy. Rozvinujeme gymnastické žíněnky, další skládáme vedle nich. Co řada, to zápasnické jedné třídy. Odstrojujeme se od hodinek, řetízků, dresů a bot. Pravidla jsou všem jasná, hvizd a – nic! Družiny vyčkávají. Musí jim být pohrozeno, pokud nezačnou vyvíjet bojovou činnost. A už se to mele, už se to pere a po žíněnkách se válí jednotlivý zápasníci. Mates kohosi plísní, poněvadž byl vyhozen vlastním družiníkem. No co? V zápalu boje neznám matky ani otce.

První třídu ovládl Dodo. Hra se přerušuje a třídy se posouvají. Akorát ti, co „vyletěli“ jako první se už nemohou do pole vrátit, ačkoliv se několik výtečníků takto chovalo a vbíhalo do vyšší třídy a stahovalo bojovníky. Vše vysvětleno a pokračujeme. Druhou třídu uhájil Sysel a třetí pole Shrek. A ti další? Tak to se podívejte do tabulky zápasnických tříd. Tam je to všechno napsáno. Dobojováno. Ustrojujeme se. Sobík hledá ponožku. „Probůh, kdo by ti bral tvoji „jetou“ fusku?“ „Hele, tady je. Kdo mi ji tu dal?“ Asi nějaký skřítek Naschválníček!

Času není nazbyt. Domlouváme se, že turnaj v irbisu nebudeme vůbec rozehrávat – abychom ho potom horko těžko na oddílovkách dohrávali. Zkrátka, letošní Zimní 13 bude mít pouze dvanáct závodů. A to se stalo naposledy – a víte, že si nevzpomenu?

Dva zápasy dnes dohrávají Rysové. První polovinu souboje s Lišáky ještě dotáhl Shrek do konce, ale pak se omluvil a upaloval domů. Rysové celkem hravě roznesli Lišáky a to v druhé půlce vypomáhal žlutým Saly. V druhém zapase se role obrátila a Rysové se dostali do defenzívy, přestože Shreka zastoupil vždy jeden z Lišáků. Vydry vítězí 6:3. Poklízíme tělocvičnu, ukládáme žíněnky a zakončujeme další ročník Zimní Třináctky, pardon – letos Zimní Dvanáctky.

V šatně je odchycen Patrik, první převlečený, s žádosti o vysypání koše. Promptně vystřeluje, ale po chvíli se vrací s poloprázdným košem s vysvětlením, že pudlice je úplně plná! Rozcházíme se v teplém jarním poobědí.

                                                                                                                    MOna, foto Mona