97. RODEO - jarní, 2. a 9. června 2017 * K3

Roky osvědčená skutečnost, že jarní RODEO se musí odehrát v čase „slavných májových dnů“ – nejčastěji kolem 9. května, nás opět dostihla. No, nestihli jsme to! (Jednou proběhlo jarní RODEO až v létě, konkrétně 26. června 1999 v Ďáblově dole v Karviné II. A, světe div se, bylo to až po letním táboře! Neboť tenkrát oddíl „tábořil“ v Chorvatsku a vrátil se domů ještě před rozdáním vysvědčení. Ale to jsem trochu odbočil.

Jiným zádrhelem je neutěšená základna členů v družině Rysů. Osm Vyder, osm Lišáků, tři Rysi. Tak jsme to vyřešili takto: Páťa, Jack, Shrek, Sysel, Séba, Špejlík a Vítek – Rysové; Saly, Tříska, Infin, Júňo, Sobík a Kubík – Lišáci a u Vyder zůstali Runy, Švejk, Dodo, Vendy, Mates a Startér. Leč realita byla jiná. Rádce Rysů na oddílovku vůbec nedorazil. Chyběli i Tříska (ve Francii), Infin unavený, (či kýho šlaka?), Vendy – asi ještě v Tunisku, a Vítek na Slovensku. Tak, co budeme robit?


51. oddílovka - jarní 97. RODEO - 1. část, 2. června 2017

Mažeme ihned ven. V altánu dokončujeme poslední úpravy sestav. Sysel zůstane zatím u Lišáků. A přesouváme se pod vrby. Nějaký fotřík si zde kope s malým synkem. Nám nevadí. Zatím. Ale hošík je to zvídavý a bez zábran se zapojuje mezi naše synky. Laso bere do ruček, motá se pod nohama, fotřík se ho snaží odchytit. Leč marně. Antek ho vybízí, ať ho zde nechá, že nám, zatím, nepřekáží.

A už je tu kruh a sedm dvojic – kůň a jezdec. A do sedel, a už se to mele a už to jde k zemi. Říkám si, co by se stalo, kdyby zvítězil pouze Švejk, neboť Vydra nese na zádech Lišáka? Naštěstí od Vyder po souboji stojí více „koňů“ a před nimi vyletěl Saly s Kubíkem, tak je to jasné. Horší by to bylo, kdyby jako předposlední vypadli Rysové. Leč nestalo se tak.

Takovým zvláštním způsobem překládáme spojená lasa – na kovbojské přetahy. Srovnáváme uzly, aby netlačily prvního hráče na ledviny. U Lišáků se dopředu dere, věci neznalý, Sobík. Proti sobě se staví Vydry a Lišáci. Po hvizdu Sobík okamžitě vystřízlivěl. Lasa se mu zařezala do zad, nato ho ještě Saly špatně drží – kolem boků. Sobík chce pryč! Au, toto bolí!! Ale už se Lišáci válí po zemi a řetěz těl se trhá. Nevydrželi nástup Vyder. Sobík u nepůjde dopředu. Už se mu to nelíbí.

Vydry zacvičili i s Rysy. Ti dali prozíravě za lasa „traktora“ Shreka a prvním volným mužem se stává Jack. Netahá za boky Shreka, ale chytá se las. Rysové začali dokonce Vydry přetahovat, ale vzápětí se utrhává Špejlík a už se válí se Sébou po zemi. A Vydry radostně zvedají ruce. Rysové nakonec přetahují Lišáky a je dobojováno. Rozplétáváme uzly. Bude následovat kombinované uzlování. Lišáci však nemají dostatek las. Jsme nuceni běžet pouze ve dvou dráhách. Fotříkovi došlo, že by nám mohl uvolnit lavičku.

Žádná sláva. Rysům se v prvním kole rozvazuje lodní uzel, v kole druhém zase Špejlík zapomíná zvednout ruce. U Lišáků neběží Kubík. Vydry jedou na jistotu. Celé to je takové upachtěné, upocené. Vlastně jsem to ani jednou nezachytil na fotoaparát.

Než jsem stačil porozhazovat karty souhvězdí v betonovém kruhu, už se pod dozorem Antka signalizuje. Nabývám dojmu, že více než samotnou signalizaci, řeší družiny pohodlí přijímací stanice. Rysové zprávu vůbec nechytili – a to měly takové pohodlné „sofa“.

Závod souhvězdí se docela vydařil, ačkoliv jsem ho nijak nepromýšlel. Při zaznění názvu vbíhají do kruhu tři hledači. Ten, který si myslí, že našel, mi kartičku ukáže. Pokud má pravdu, získává pro družinu dva body. Ostatní dva hráči berou jiné souhvězdí o němž si myslí, že ho družina na závěr správně určí. Rysové dva body, Lišáci šest, Vydry třináct.
Následuje vybíjená v kruhu. Rysové jsou za dvě minuty zasaženi 10×, Lišáci dokonce 16×!. Vydry pouze čtyři zásahy.

Každá družina fasuje deset kyrlingy na „Super Six. V betonovém kruhu je rozmístněno šest met s čísly 1-6. Pokud tvá družina hodí kostkou šestku, umístní kyrlingy na metu č.6 a může házet dále, popř. předat kostku další družině. Z šesté mety se kyrlingy už neberou, ty jsou zabetonované. Koláče můžeš odkládat i na další mety. Pokud je však meta už obsazena, bereš všechny kyrlingy (kromě těch ze šestky!) a předáváš kostku další družině. Vítězí ta, co se co nejdříve zbaví všech kyrlingy. Hodu se nelze zřeknout. Házet můžete vícekrát, až do té doby kdy řeknete „stop“ nebo seberte všechny zbývající kyrlingy. Karamba, to je napětí, to jsou nervy. Po různých peripetiích a vracečkách, vyhrávají Rysové – jejich první vítězství.

„V posledním závodě budete potřebovat šátky!“ Aha! Shrek šátek nemá. A kupodivu ani nikdo jiný náhradní šátek nemá! A tak si Shrekíno vysypal batoh, zbytky lupínků a arašídů vymetl a tlumok si narazil na hlavu. Shrek není ovšem jediný, kdo si nenosí na oddílové podniky povinné věcičky. Jiný výtečník má omotané kolem hlavy Dodovy galaty. Hrajeme hru s názvem „Kde je Kristus?“. Oddíl jde nevidouc za zvukem píšťalky. Tuto hru nemá rád Júňo a dnes opět potvrdil, že mu vůbec nesedí. K píšťalce dorazil jako poslední, naprosto vykolejený.

Pod altánem ještě luštíme poslední kolo radistické olympiády a hrneme se do klubovny. Vše uklizeno, vše urovnáno. Propozice k zítřejšímu podniku a rozcházíme se domů. Akorát kdosi jde v keckách, protože boty zůstaly pod lavicí. Zamykáme školu, protože jsme zde sami.

 

53. oddílovka - jarní 97. RODEO - 2. část, 9. června 2017

Je horko, pro mě strašlivé horko. Dorážím do klubovny zpocený, z odpolední směny jsem se urval na tři hodiny. Před klubovnou zevluje už několik Trojkařů. Klíčníci nikde. Jak je možné, že já, pracovně zaneprázdněný, jsem v klubovně dříve než, ehm…?
Už před šestnáctou hodinou, obtěžkáni potřebným materiálem vyrážíme pod altán. „Zahrajeme si „matematico“. Udělejte si tabulku 5×5, já se vrátím do klubovny pro kyrlingy. Snad ještě někdo dorazí!“
Je nás totiž méně než posledně. Později sice přijel „poškolák“ Vendy, ale stále nás je méně než při první části jarního RODEA. Jak je možné, že nezúčastnění (na smrt nemocní jsou omluveni), nechali svoji družinu na holičkách? Kromě Vítka, co přinesl přihlášku na tábor, se nikdo další z podniku neomluvil. Co nám zbývá? Odehrát měření sil družin v počtu dvanáct. Je strašlivé horko!     

 

 

 

 

 

                                                                                                                                 MOna, foto Mona