Průjezd zemědělské techniky, Petrovice u Karviné - 5. září 2020

Už téměř týden mi ta cedule oznamovala, že po cestě kudy chodím se Sirem na procházky do polí, a dál přes les – až k železničnímu přejezdu, (kde já čekám na nákladní vlak a Sir v jetelišti hrabe jámy), pojede kavalkáda zemědělské techniky. Proto zde nebude v tento čas radno parkovat, neboť taková několika metrová kosa kombajnu může ulomit zrcátko, no nedej bože, poškrábat lak karoserie. Žena mě sice lákala do Hranic, že budu moci vyvézt praneteř pod železniční viadukty – odmítl jsem. Počkáme si se psem na traktor „Honza Jelen“, který šoféruje chlapík, co na nás vždy mává.

No, že to bude taková sláva, tak to jsme nečekali. Po půl čtvrté odpolední se všude rojí množství natěšených lidí. Na přechodu hlavní cesty před „pizzerií SALVE“, kde je narváno, už stojí hlídka v reflexních vestách. Snažím se vyzvědět, kdy to vypukne. Že už jedou! Vracíme se tedy se Sirem k poli. Křižovatky jsou zaplněny domorodci, kufěrkořami, a dětičkami. Zdravím se se sousedy.

Pak se ozvala hudba, „Mami, už jedou!“ – motor sekačky se zastavil, maminka spěchá k plotu. Průvod se pomalu blíží, pozdravován davy čumilů. Náhodně projíždějící cyklisté se zastavují a přidávají se k mávajícímu davu. Jakýsi chlapík v klobouku a na kole zastavuje před bránou na pole a odemyká ji – otevírá závory, co zakazují vjezd automobilům a motocyklům na nedávno opravenou „účelovou“ komunikaci. Sira si přivazuji kolem pasu. A pak už jen mačkám spoušť fotoaparátu. Karamba, pěkné to bylo, až jsem se zajíkal štěstím a nohy se mi trochu třásly. Však se podívejte:

A je po všem. Kolona mizí k lesu Oblázek. Kombajn opouští kavalkádu, a maže si to přes oranici, ne nebude sekat, nemá kosu. Lidičky se rozcházejí do svých domovů, na své zahrady, zpět do „Salve“. Pěkné to bylo. Lotka promiň, vyvezu tě pod viadukty příště!

                                                                                                                                                       MOna©foto Mona