Projekt Sauna – Bouzov - Kozov; 19. července - 4. srpna 2019 * OK3

Několik let mi v hlavě uzrával nápad, jak udělat na táboře provozuschopnou saunu. Starý model, byť velmi romantický a někdy i dramatický, už nešel na našem tábořišti provozovat. A to z několika důvodů. Nebylo se kde ochladit. Věžnický potok je každý rok téměř na suchu a bývalá hráz je už opravdu bývalá. Výstavba nové hráze, no viděl jsem několik pokusů. Nakonec jsme rádi, když zvedneme trochu hladinu v umývárně.
Další problém, nedostatek dřeva na rozžhavení kamenů. Většinou to byla značná spotřeba. Poslední roky to bylo dřevo ze starých podsad. Při jedné z vykrádaček Tvrze nám ukradli kleště na vytahování rozžhavených kamenů. A také už není onen kbelík s dírkami na dně. V indiánské sauně se mohlo vysaunovat tak 8 osob a to v podstatě jen jednou za večer.
A protože mi saunování na táboře moc chybělo, začal jsem přemýšlet co s tím.

Na táboře 2018 jsem chtěl ze starých podsad postavit prototyp, ale strávil bych na tom asi celý tábor a tak jsem se rozhodl pro pero a papír a postupně začal vymýšlet a kreslit základní model.
-          Sauna musí být vytápěna kamny na dřevo.
-          Sauna musí být použitelná kdykoliv a na jakoukoliv dobu na táboře, to také znamená opakovaný cyklus – 3× do sauny a ochlazovny během jednoho saunování.
-          Do sauny se musí vejít 8 – 10 osob najednou.
-          K ochlazení musí být dostačující množství vody.
-          Sauna musí být rozebíratelná a použitelná na dalších táborech.

Rozměry sauny jsou kopií sauny, kterou mám doma ve sklepě. Věděl jsem, že nás tam kdysi chodilo běžně 8 – 10 osob.
Naštěstí do celého projektu a výroby nekecalo moc lidí. Stačil Patka a Maroš. Oba profíci, kteří se sami pasovali do role poddaných. Mohl bych jim děkovat a dát vše na pravou míru až na konci článku, ale to by si oba nezasloužili. Řekl bych, že se tady nikdo nedá upřednostnit. Ano sauna byl můj nápad, ale Patka opravil a dovymyslel spoustu technických problémů. Maroš, ten dělal nákupčího, podílel se velkou měrou také na celkové konstrukci. A popoháněl nás s výstavbou. Když měl Maroš za úkol koupit kamna, zahltil mi mobil fotkami z Hornbachu – prej které? – poslal mi asi 30 modelů krbových kamen. No ty nejlevnější přece. (Pak jsme vzali o trochu dražší, ale výběr byl myslím dobrý). Má hlavní zásluhu na tom, že sauna neshořela. Já chtěl topeniště obložit šamotovými cihlami. On přišel s izolačními deskami. Na táboře se to při prvním testu hned projevilo. Desky za šamotem v podstatě shořely a muselo se to okamžitě řešit.

Usazení sauny na místo bylo v režii Maroš, Patka a Toncek. I tak to profíkům dalo zabrat celý den.
Zároveň s výstavbou sauny probíhala i výstavba samotného aquaparku. Test velkého bazénu a čerpadla jsem provedl na předtáborové výpravě vyvolených, nebo jak to Mona nazval. Asi proto, že jsme si s ženou a psem zvolili pracovní dovolenou na Tvrzi, kde vlastně jezdím relaxovat a občas i pracovat. Byť je to jen sekání trávy. Ale, že bychom byli vyvolení?

Při testu, jsem zjistil nerovnost, šikmost terénu a to nafukovacímu bazénu moc nesvědčí. Na táboře se musel srovnat terén a pak napustit bazén z Věžnického potoka. Tož trvá to asi tři hodiny. Maroš se vytasil s tím, že má silnější čerpadlo, prý by to šlo rychleji. Tak snad příště. On je schopný sehnat asi i hasičskou stříkačku.
Na přímé ochlazení mne napadl IBC kontejner na vodu. Ten má obsah 1000 litrů a dá se snadno vypustit a napustit. A když se hezky upraví z venku dřevem, není co řešit. Sehnán zadarmo (darován Petrem Klowersou).
Nakonec už vymýšlíme perličky, dva vnitřní teploměry (jeden s kontrolou z venku), světlo, které nebylo potřeba, sušák na ručníky, věšák na ručníky, venkovní lavice, dřevěná podlaha v okolí bazénů, malý oplachový bazének na nohy. A také maskovací sítě, ať ten cirkus není moc vidět.
Nemám spočteno kolik saunohodin to za tábor bylo. Ani já nevím, zda jsem byl 4× nebo 5×. Asi je to jedno. Pro mne je důležité, že se vše povedlo. Sauna fungovala tak, jak jsem chtěl a snad i lépe, než jsem si vůbec představoval. Velký bazén neměl být k saunování. Ten byl plánován jen na normální provoz. Nakonec sloužil i jako dochlazovací bazén mezi jednotlivými cykly.
Scházela jen přesýpací, otáčecí časomíra. V některé dny se vysaunovalo až 18 členů. Nejvyšší (nepoužitelná) teplota sauny – 140°. Jinak se teplota pohybovala od 80 – 110°C.

Bál jsem se několika problémů.
-          Kamna saunu nevytopí – nakonec s minimální spotřebou dřeva, kamna super...
-          Kamna saunu přetopí – což se sice dělo, ale prostor sauny se dal dobře ochladit střešním chladícím systémem
-          Sauna shoří – nechybělo moc, ale zdárně vyřešeno.
-          Kamna spotřebují moc kyslíku a nebudou mít tah a my se v sauně otrávíme – tah perfektní, otravoval nás v sauně pouze Sobík se svými pravdivými historkami.
-          Zhruba od poloviny prací – Boha kdo to zaplatí a jestli to stihneme. Patkovo „No, marné“ – jeho univerzální odpověď na kdejaký nezdar, už mi lezla na nervy. A Maroš a jeho žena – prý co to je, něco jsme začali a teď to nejsme schopni dokončit... Sladit naše směny a dovolené před táborem tak, abychom mohli pracovat, to byl oříšek. Navíc občas chyběl nějaký materiál, Maroš naštěstí zásoboval dobře. Jen mi posílal doklady a hlásil, že v sauně už je použito 2000 vrutů.
-          Jako investor, jsem ztrácel půdu pod nohama. Celková částka šla neustále nahoru a nešlo z toho vycouvat, ani nikde ušetřit. Nemám to spočítáno tak, jako dalekohled, ale aquapark nás vyšel asi na 25.000 Kč. Naštěstí to podle mne nebyly vyhozené peníze. To se ale potvrdí, pokud saunu dokážeme v dalším roce, dalších létech, znovu postavit a zprovoznit. To pak dokoupíme i odpočinková lehátka, malý tobogán a zaplatíme nějakou šikovnou masérku.

Na příští rok by to chtělo dořešit filtraci bazénu. Snad nějaká chytrá hlava poradí. Nemůže to být přes noc na centrále a pískovém filtru. To by asi bylo hlučné a stálo by to moc benzínu.

Použil jsem jen fotky, co mám z výstavby a pár fotek z tábora. Většina je jen z mobilu. Převážně to, co jsme si přeposílali s Marošem. Omluvte prosím sníženou kvalitu.
No a je na účastnících tábora, aby posoudili, zda bylo lepší aquacentrum se saunou nebo lanovka. Samozřejmě mohlo být obojí, ale to už byste chtěli po mě moc.

Jen si myslím, že název tábora měl být odvozen od sauny. Pokud bude sauna i v příštím roce, bude už trochu nelogické nebo nemožné, aby byl tento počin v názvu. Ale jak říká Patka: „No, marné...“