Články

Leden 22nd

Radistická olympiáda "CVOCI" - 11. kolo * O3

Pořadí 11. kola: 1. Sky, 2. Pedro, 3. Simon, 4. Váša, 5. Kayak, 6. Gorka, 7. Čedar, 8. Tomík, 9. Kroky, 10. Hepík, 11. Maty, 12. Marek

Sněžné jámy

Ještě před polednem svítilo slunce a vzduch se zdál docela vlahý, od včerejšího rána modrý sloupeček na teploměru vystoupil o deset stupňů. Vím to docela přesně, vzal jsem si na zimní putování malý teploměr v kovovém pouzdru. Komár s Ledňákem se mi smáli, ale vždycky když jim začaly běžky podkluzovat nebo se jim na skluznice lepil sníh, byl jim můj teploměr dobrý, bez něho by nevěděli, jaký vosk použít. Abych teploměr víc využil, zapisoval jsem pravidelně ráno, v poledne a večer teplotu vzduchu do deníku. Tak jako to dělal Cook na své arktické výpravě.

Leden 15th

Radistická olympiáda "CVOCI" - 10. kolo * O3

Pořadí 10. kola: 1. Sky, 2. Simon, 3. Gorka, 4. Pedro, 5. Mlčoch, 6. Váša, 7. Hepík, 8. Kroky, 9. Maty, 10. Kayak, 11. Čedar, 12. Tomík, 13. Kovy, 14. Marek

Hřmící řeka

Večer jsme si umiňovali, že vyrazíme ráno co nejdřív, nejpozději v půl osmé, ale bylo už skoro devět hodin, než jsme se rozloučili s Hnojovým domem a svérázným „hoteliérem“. Jsem rád, že jsem Gustava poznal, je to drsný chlap, ošlehaný horskými vichřicemi, skutečný světoběžník, skvělý fotograf, vynikající horolezec, báječný vypravěč se zvláštním smyslem pro humor, jeden z těch barevných ptáčků, kteří dělají tenhle svět zajímavým, bez nich by byla zeměkoule jen smutnou, pustou planetou.

Prosinec 16th, 2020

Dobrodružství začíná na olomouckém Horním náměstí * OK3

Královský bubeník stojí na návsi, bubnuje a když se lidé seběhnou, začne předčítat:

“Pozor, pozor, na vědomost se dává, že černokněžník Mrakoděj ukradl z královské pokladnice kouzelnou Vánoční hvězdu a tím ohrozil nejen oslavy letošních Vánoc, ale i bezpečí celého království. Kdo Mrakoděje porazí a hvězdu králi vrátí, získá velkou odměnu a nehynoucí slávu. Zájemci nechť se dostaví na hrad, kde se dozvědí více přímo od samotného pana krále.”

Pak se otočí přímo k tobě a řekne:

Prosinec 12th

DOD ping-pong, 8. - 11. prosince 2020 * O3

Po částečném uvolnění pravidel Protiepidemického systému ČR (PES), které umožnilo pobyt 10 osob ve vnitřním prostředí budov, jsme odehráli prosincové DOD - turnaj v ping-pongu.

Jsem rád, hoši, že jste si vše odřídili sami - i družinové turnaje, i ten finálový. Zde je přiložena konečná tabulka.

 

Listopad 22nd

Šifra * OK3

Snažím se v době covidové, (ale i mimo ni), trénovat trochu mozek. Jednak mne hlavolamy a šifry vždy přitahovaly, ale také se obávám alzheimera a toto prý pomáhá.
A tak řeším sudoku, různé hlavolamy, křížovky, šifry a podobné kratochvíle.
Nedávno jsem narazil na šifru, která mne trochu rozhodila. Žádné zadání, teda ten obrázek je zadání, spíše tedy žádný doprovodný text. Jen nadpis „Šifra“. Koukám na to, a nic mne nenapadlo. Tak jsem si řekl, že odzkouším, zda jsem jen já tak slabý v luštění.
Zkuste se podívat sami, jestli s tím hnete. Pokud mi do týdne nikdo nedodá řešení, zveřejním, co je zašifrováno a nechám opět na vás, zda přijdete na způsob šifrování.
Odpovědi prosím na můj email, whatsapp nebo SMS.
Abych vás trochu navnadil: Všichni, kdo dodají správnou odpověď, budou zařazeni do slosování o hlavolam značky Hanayama z Japonska. S výběrem mohu poradit, mám jich doma přes třicet kousků.
Řešit může kdokoliv. Olomoučáci, karviňáci, starší členové, rodiče, bratr, sestra... Do slosování zařadím z rodiny jen jednoho zástupce.
(Jste-li sourozenci aktivní v oddíle, jako třeba Séba a Startér, nebo Maty a Kroky, tak pokud vyřeší oba, do losování jdou oba dva.)

*zdroj neuvádím, doplním po soutěži Smile

Září 15th

Malá Fatra - Jánošikove diery - Malý a Velký Rozsutec, 15. září 2020 * K3

Děkuji všem, kteří šli se mnou. Jedna z nejpěknějších a pro mne fyzicky nejsnažších výprav na Velký a Malý Rozsutec.

Nechávám prostor pro jiné písaře (Sobík, Sysel), zda budou ochotni provést nějaký hezký zápis. Já už zde byl opravdu nespočítaně. Navíc jsem teď víc než po přírodě, koukal po holkách. A že bylo na co koukat. Věkem je ten záběr hezkých holek stále větší, ale tohle mladší zatím nepochopí.

Můj zápis je pouze ve fotografiích.
 

Září 13th

Výprava na Velký Polom, 12. září 2020 * K3

Z osmnácti členů oddílu se nás sešla polovina. Ano mnozí se omluvili, ale i tak se mi ten počet moc nelíbí. Takový krásný, slunečný den. Třeba nás příště pojede více, až bude pršet.

Zpět k výpravě. Na nádraží už musíme mít všichni roušky. Také ve vlaku. Průvodčí několikrát napomínal cestující, že ji nemají správně nasazenou, případně že ji nemají vůbec. Od nás naštěstí nikoho.

Září 5th

Průjezd zemědělské techniky, Petrovice u Karviné - 5. září 2020

Už téměř týden mi ta cedule oznamovala, že po cestě kudy chodím se Sirem na procházky do polí, a dál přes les – až k železničnímu přejezdu, (kde já čekám na nákladní vlak a Sir v jetelišti hrabe jámy), pojede kavalkáda zemědělské techniky. Proto zde nebude v tento čas radno parkovat, neboť taková několika metrová kosa kombajnu může ulomit zrcátko, no nedej bože, poškrábat lak karoserie. Žena mě sice lákala do Hranic, že budu moci vyvézt praneteř pod železniční viadukty – odmítl jsem. Počkáme si se psem na traktor „Honza Jelen“, který šoféruje chlapík, co na nás vždy mává.

No, že to bude taková sláva, tak to jsme nečekali. Po půl čtvrté odpolední se všude rojí množství natěšených lidí. Na přechodu hlavní cesty před „pizzerií SALVE“, kde je narváno, už stojí hlídka v reflexních vestách. Snažím se vyzvědět, kdy to vypukne. Že už jedou! Vracíme se tedy se Sirem k poli. Křižovatky jsou zaplněny domorodci, kufěrkořami, a dětičkami. Zdravím se se sousedy.

Srpen 27th

Kalendárium

Medvedia skála - Sv. Hubert

Oddílová činnost v nastávající sezóně.
Televize a naše vláda nás neustále mate a vydává rozporuplné příkazy a nařízení. No, ale k věci. Mluvil jsem zatím jen s ředitelkou školy U Lesa (a také s novým školníkem). Přístup této školy je vcelku vstřícný, dlouhodobé „partnery“ mimoškolní činnosti nechtějí moc omezovat.
Florbal začíná hned v úterý 1.9.2020. Nesmíme jen používat šatnu, protože už ji po nás nemá kdo vydesinfikovat. Možná budeme muset také počkat, než ze školy odejdou tenistky a pak tam teprve vstoupit. Uvidíme…

Nový školník bydlí v Karviné Hranicích a už se moc dobře na soboty netvářil. Ředitelka nabídla spíše ekonomku školy, která bývá v soboty často v kanceláři. Tak jsem zvědav, jak to půjde a zda bude k dispozici i nářadí.

Srpen 10th

Epický tábor, 24. července - 9. srpna 2020 * OK3

Tábor odvážných
Dnes je slovo epický používáno (a nadužíváno) mládeží ve významu skvělý, úžasný, velký, neuvěřitelný bez jakékoli smysluplné vazby na skutečný význam tohoto slova.
Kdybych měl tábor hodnotit jedním slovem, použil bych právě tento výraz. Přišel s ním Donut, já si jej dnes jen vypůjčil.
Když jsem mluvil s Meďákem a Šamotem, řekl jsem jim, že to byl skvělý tábor. Prý to říkám vždycky. To ale určitě není pravda. Byly tábory, kdy jsem byl spokojen, tábory, které u mě upadly v zapomnění, ale také tábory, kdy jsem byl rád, že to máme za sebou.
Nemám přesně spočítány všechny své tábory, ale jsem někde kolem čtyřicítky. Vynechám-li své první, „dětské“, považuji tento tábor za nejlepší ze všech.
Je spousta kritérií, podle kterých bych mohl hodnotit, ale vždy to skončí u stejného zdůvodnění.