Nestydím se za to, že se mi slzy do očí tlačí, když vzpomenu na chvíli, kdy do „Údolí Věčného mládí“ – na Věžnickou TVRZ, dorazili naší dva oslavenci – Sašenka a Grifin. Čekala na ně spousta chlapců, chlapů a dědků. Nejmladší snad šestnáctiletý, nejstarší si odškrtnul jednasedmdesátý křížek. Několik desítek – co desítek? – více než šedesátka gratulantů (a méně než málo hostů a dětiček), se těší na příjezd dvou neobyčejných lidí. Manželů, co věnovali značnou část svého života nám, úplně cizím chlapcům – a těch „úplně cizích chlapců“ je více než půldruhá tisícovka.
Nejsou zde všichni! Někteří nemohou – z jakékoliv příčiny – zdravotní neduhy, pracovní zaneprázdnění, velmi důležité rodinné podniky. Jiní nevědí – nikým nebyli zpraveni, malá část z principu (co si budeme namlouvat), nechce vědět. A zbývá poslední „družina“ – její členové už nejsou mezi námi! Ti zasednou k slavnostně zapálenému táborovému ohni tam někde „nahoře“. A snad zazní i „Jižní kříž“.
Vždycky mě fascinovala planeta Mars, a stále se tak děje. Schiaparelliho kanály – snad Valles Marineris, polární čepičky kysličníku uhličitého, Terra Cimmeria, Syrtis Major, Rima Tenuis z Běhounkova románu, nejvyšší hora Sluneční soustavy – Olympus Mons (21 287 m/n. m). Jeho dva měsíce Phobos a Deimos - Strach a Hrůza. Nikdy jsem nechtěl letět na Merkur, ani na Venuši. Je tam moc velké horko. Lunu (rozuměj Měsíc), jsem si odpustil, tam bude velký nával. Ale Mars – to je jiná pečínka. ostatně nejvíce sond ze Země vyletělo právě k Marsu. (Nebo se mýlím?)
Jupiter je plynný veleobr, snad Io, Europa, Callisto nebo Ganyméd – jeho čtyři největší měsíce, co jsme letos nespatřili, (ačkoliv hvězdářský dalekohled byl připraven). Následující Saturn se svými měsíci a Uran a Neptun jsou už moc daleko. A pro mou generaci ještě Pluto se svými měsíci Charón, Nix, Hydra, Kerberos a Styx – tak to už je ale opravdu moc daleko.
To tak vždycky bývá. (Překvapilo by mě, kdyby...
MOnaNěkteré návrhy byly dosti zvláštní!
Kassa105 let od schválení naší vlajky. Podívejte se jak...
MOna...
@ntek